תנועת הביטחוניסטים מגייסת כסף מהציבור להקמת מכינה קדם צבאית – בלי שאפילו ביקשה אישור להקמתה

תנועת הביטחוניסטים מגייסת כסף מהציבור להקמת מכינה קדם צבאית – בלי שאפילו ביקשה אישור להקמתה

התנועה הימנית מבקשת לגייס 1.5 מיליון שקל בגיוס המונים ■ הקמת מכינה קדם צבאית שחניכיה זכאים לדחיית גיוס דורשת אישור ממשרד הביטחון - משם נמסר: "כל בקשה שתוגש תיבחן בהתאם לקריטריונים"

July 09th, 19PM July 09th, 19PM טלי חרותי-סובר

תנועת הביטחוניסטים, המאגדת אנשי צבא בכירים לשעבר תחת סדר יום ימני, מגייסת בימים אלה מהציבור כספים להקמת מכינה קדם צבאית במושב תקומה הסמוך לנתיבות. הצעד יוצא דופן לא רק בכך שהוא ירחיב את פעילותה של התנועה, אלא גם כיוון שהיא עדיין לא קיבלה את האישור הנדרש ממשרד הביטחון להקמת מכינה.

גיוס ההמונים שעורכת התנועה קודם בין השאר בשידור בתוכנית האקטואליה של איילה חסון בכאן 11 ב-26 ביוני. אמיר אביבי, מייסד התנועה, אמר שם כי המכינה תפעל "ברוח הביטחוניסטים, ברוח ציונית, ברוח ביטחונית... לעצב דור צעיר... עם תפיסת ביטחון לאומי סדורה".

גם ברשתות החברתיות הופיעו מודעות לגיוס ההמונים שעורכת התנועה, שבו היא מבקשת לגייס לא פחות מ-1.5 מיליון שקל. "למטכ"ל דרושים אריות ולביאות", נכתב במודעות. על פי אתר הגיוס, עד כה גויסו כ-1.1 מיליון שקל, כ-75% מהסכום הנדרש.

בישראל פועלות 38 מכינות קדם צבאיות כלליות ועוד 23 מכינות תורניות, שבהן עברו יותר מ-50 אלף חניכים. המכינה התורנית הראשונה הוקמה ב-1985, והמכינות הכלליות הראשונות — ב-1995, בעקבות רצח ראש הממשלה יצחק רבין.

המכינות מתוקצבות לפי חוק המכינות הקדם צבאיות, הקובע תקציב בסך כ-28 אלף שקל לחניך לשנה. החוק מאפשר למכינה לגבות שכר לימוד, לכל היותר במחצית מסכום שמקציבה המדינה, כלומר עד כ-15 אלף שקל.

החוק מגדיר מכינה כ"מסגרת חינוכית המיועדת בעיקרה למיועדים לשירות ביטחון, ליוצאי צבא ולמיועדים להתנדבות לשירות ביטחון, ושמטרותיה הכנת החניכים לשירות מלא בצבא הגנה לישראל וחינוך למעורבות חברתית ואזרחית". כדי להקים מכינה קדם צבאית מוכרת שתהיה זכאית לתקציב, יש לעבור מסלול ארוך באגף הביטחוני-חברתי במשרד הביטחון, שרק בסופו ניתן האישור. לאחר מתן האישור להקמת המכינה, היא גם נדרשת להגיש לצה"ל את רשימת החניכים שלה כדי שיאשר את דחיית גיוסם לשם השתתפותם בפעילות במכינה. בשנים האחרונות מוקמות כשתי מכינות חדשות בשנה בלבד.

בשיחה עם TheMarker טען אמיר אביבי ש"אין דבר כזה שלא יקבלו אישור", אבל לדברי מקור המצוי בהליך להקמת מכינות, "האגף הביטחוני־חברתי במשרד הביטחון מקבל לא מעט הצעות להקמת מכינות קדם צבאיות, וחלק נכבד מהן נדחה. עד לרגע זה לא הוגשה כל בקשה לאישור המכינה הקדם צבאית מצד הביטחוניסטים".

על אף הדברים האלה, בפרסומי הביטחוניסטים אין ולו כוכבית אחת קטנה ומסייגת, אלא רק הכרזות על כך שהמכינה מוקמת בימים אלה. על השאלה מה ייעשה בכסף אם הקמת המכינה לא תאושר, אביב לא השיב. הוא טוען כי "כבר יש קרקע במושב תקומה שמחכה לנו".

א-פוליטית?

תנועת הביטחוניסטים המאוגדת כעמותה טוענת כי היא א-פוליטית, אבל די לעיין בפרסומיה השונים ובהתבטאויות של אנשיה כדי להבין לאן נושבת הרוח. הביטחוניסטים אמנם לא מזדהים עם מפלגה, אך בפועל הארגון ואנשיו מתנגדים להקמת מדינה פלסטינית;

תומכים בהרחבת מפעל ההתנחלויות; פועלים להקמת משמר לאומי; מסיתים נגד אזרחים ערבים; הידהדו את מסרי הליכוד נגד ממשלת השינוי, כשטענו שמפלגת רע"ם היא סיכון ביטחוני; טענו כי ביטול עילת הסבירות לא יפגע בחיילי צה"ל; יצאו נגד תנועת סרבני המילואים שהתפתחה כחלק מהמחאה נגד ההפיכה המשפטית, התנגדו לקואליציית בנט לפיד וכן התנגדו להסכם הגבולות עם לבנון. גם בדיקת התורמים לעמותה מעלה כי מדובר בעיקר בגופי ימין.

העמותה שהוקמה ב-2020 אינה קטנה. על פי הדו"ח שלה ל-2023 תקציבה באותה שנה היה קרוב ל-10 מיליון שקל — צמיחה מהירה לעומת תקציב 2022 שהיה 3.9 מיליון שקל, ותקציב 2021, שעמד על 1.7 מיליון שקל בלבד.

עלויות השכר בעמותה, שבה עשרה עובדים, נמוכות יחסית – כ-850 אלף שקל בשנה. מקבל השכר הגבוה היה ראש מחלקת המחקר, שהשתכר כ-250 אלף שקל בשנה. בביטחוניסטים סירבו להבהיר במה מושקעים כספי העמותה, מלבד שכר. לפי דו"חות 2023, כ-1.5 מיליון שקל יצאו בסעיף "הנהלה וכלליות", לעומת 180 אלף שקל בלבד בשנה הקודמת.

רוב תקציב התנועה הוא מתרומות, שמקור 75% מהן הוא מחו"ל. ב-2023 מדווחת העמותה על הכנסות בסך 1.2 מיליון שקלים מפעילות שלה, אך מסרבת לפרט איזו פעילות בדיוק הביאה סכום כזה.

התורמת הגדולה של העמותה ב-2023 הייתה הקרן המרכזית לישראל (CFI), שתרמה באותה שנה 8 מיליון שקל. זהו ארגון ימין אמריקאי שמאגד תרומות של תורמים המבקשים לקבל זיכוי ממס וגם לשמור על אנונימיות. הקרן היא אחת התורמות המרכזיות למפעל ההתנחלויות כמו גם לארגוני ימין שונים כמו קהלת.

עוד שתי תרומות נרשמו בדו"ח המילולי של הביטחוניסטים לאותה שנה: אחת של קרוב לחצי מיליון שקל מ"עמותה", ואחת של כ-172 אלף שקל מ"חברה". בביטחוניסטים סירבו לענות על השאלה מי הם התורמים.

עם זאת, ב-2022 הארגון דיווח לראשונה על שני תורמים מישראל – חברת הבלוקצ'יין אורבס וקבוצת פיטרו הכט. אחת ממייסדות אורבס היא נטע קורין, חברת ועד מנהל בארגון השומר החדש, הפועל להקמת המשמר הלאומי – שגם הביטחוניסטים פועלים להקמתו. בנוסף, לפי האתר של MZ Foundation - קרן ימנית אמריקאית שתורמת לשורה של ארגוני ימין, בהם אם תרצו וקהלת, העמותה נתמכת גם על ידה. לא ברור מה גובה התרומה.

מהביטחוניסטים נמסר: "הביטחוניסטים היא גוף א־פוליטי המגבש את תפיסת עולמו תוך ראייה ביטחונית בלבד. העמותה פועלת בהתאם לכל דרישות הדין והיא מקפידה על קלה כחמורה בניהול התקין של רובדי פעילותה. כחלק בלתי נפרד ממטרותיה מקדמת העמותה הקמה של מכינה קדם צבאית. גם פעילות זו מבוצעת ותמשיך להיות מבוצעת תוך הקפדה יתרה על כל הוראות הדין".

ממשרד הביטחון נמסר: "כל גוף המעוניין בהקמת מכינה קדם צבאית צריך לפנות לוועדה של האגף הביטחוני חברתי במשרד הביטחון, שבה לוקחים חלק נציגי צה"ל ונציגי המשרד להתיישבות, בבקשה לאישור המכינה. הבקשה נבחנת בהתאם לקריטריונים קבועים לתפעול המכינה ולאישור דחיית גיוס המשתתפים. כל בקשה שתוגש תיבחן בהתאם לקריטריונים הדרושים".

2024-07-09T16:28:34Z dg43tfdfdgfd