שלושה ח"כים הועפו ב-11 דקות: מופע ההפיכה של שמחה רוטמן חוזר

שלושה ח"כים הועפו ב-11 דקות: מופע ההפיכה של שמחה רוטמן חוזר

יו"ר ועדת החוקה פתח בסערה את הדיון שהוא מנהל בהצעת החוק הפרטית שהגיש בעצמו, למינוי פוליטי של נציב התלונות על שופטים ■ הערכות: רוטמן ויריב לוין מעוניינים להצביע על הצעת החוק היום — כדי ללחוץ על נשיא העליון

July 09th, 12PM July 09th, 12PM אבי בר-אלי

שלושה חברי כנסת משורות האופוזיציה הוצאו בתוך 11 דקות מחדר ועדת החוקה, חוק ומשפט, בהוראת יו"ר הוועדה, ח"כ שמחה רוטמן (הציונות הדתית). זאת, בטענה כי הפריעו לדברי הפתיחה שלו, בהם הציג הצעת חוק פרטית שהגיש למינוי פוליטי של נציב התלונות על שופטים.

"אתם לא תתבריינו, חזרתם ל-6 באוקטובר", צעק רוטמן על חברי יש עתיד והעבודה שהתייצבו בוועדה. בתוך דקות הרחיק את חברי הכנסת משה טור-פז, יואב סגלוביץ' וקארין אלהרר (שלא יצאה). לפי הערכות — רוטמן, ביחד עם שר המשפטים יריב לוין, מעוניינים באישור הצעת החוק לקריאה ראשונה היום (ג'), כדי להביאה להצבעה במליאה כבר מחר. המטרה: ללחוץ את ממלא מקום נשיא בית המשפט העליון, השופט עוזי פוגלמן, להסכים למינוי נציב תלונות מטעמם.

מליאת הכנסת אישרה את הצעת החוק בקריאה טרומית ברביעי ברוב של 54 תומכים מול 51 מתנגדים. לפי הצעת החוק, הסמכות למינוי הנציב תעבור מידי שר המשפטים ונשיא בית המשפט העליון — לידי הכנסת. לפי ההצעה, כל מועמד שייתמך בידי שר המשפטים או שיאסוף חתימות של עשרה חברי כנסת — יוכל להגיש את מועמדותו. בתפקיד יזכה מי שיגרוף את תמיכתם של 70 חברי כנסת בהצבעה חשאית. מודל זה מכתיב למעשה פוליטיזציה של תפקיד הביקורת על השופטים, ומייצר פתח להדחות פוליטיות של שופטים.

הצעת החוק הוגשה לאחר שלוין לא הגיע להסכמה עם השופט פוגלמן על מינוי מועמד מוסכם לתפקיד. לוין מסרב לקיים את הנוהג שלפיו מבקר השופטים נמנה עם שופטי העליון בדימוס. מכיוון שלפי חוק נדרשת הסכמה בין נשיא בית המשפט לשר המשפטים — לא מונה נציב מאז פרישתו של השופט בדימוס אורי שהם.

רוטמן נימק את הגשת הצעת החוק ב"מאות תלונות" שקיבל על כך שאין נציב מכהן – בהן גם תלונות של משפטנים המשרתים במילואים וקובלים על כך ש"אין להם בפני מי להתלונן". לדברי רוטמן, "לא יתכן שיש תלונות שהוגשו גם נגד פוגלמן — ואלה לא יכולות להתברר עד שימונה נציב תלונות שפוגלמן רוצה".

חברת הוועדה למינוי שופטים, ח"כ קארין אלהרר, טענה הבוקר כי מדובר בשקר, וכי נגד פוגלמן הוגשה תלונה אחת בלבד, אתמול, מטעם התנועה למשילות ודמוקרטיה (עמותה שייסד רוטמן עצמו).

2024-07-09T09:12:17Z dg43tfdfdgfd