נתונים מדאיגים משוק העבודה: האבטלה הרחבה זינקה ל-10.4% באוקטובר, 280 אלף עובדים בחל"ת

נתונים מדאיגים משוק העבודה: האבטלה הרחבה זינקה ל-10.4% באוקטובר, 280 אלף עובדים בחל"ת

הביטוח הלאומי אמנם דיווח כי מאז המלחמה נרשמו 130 אלף מובטלים, אבל נתון האבטלה הרשמי של סקר הלמ"ס מגלה כי שיעור האבטלה הרחב בישראל זינק פי שניים וחצי בתוך חודש אחד

November 20th, 13PM November 20th, 13PM נתי טוקר

שוק העבודה סופג מכה חריפה במלחמה: שיעור האבטלה הרחב בישראל זינק פי שניים וחצי בתוך חודש אחד, והגיע באוקטובר ל-10.4% - השיעור הגבוה ביותר מאז אפריל 2021. כך פירסמה היום (ב') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. הרקע לזינוק הוא ההוצאה לחופשה ללא תשלום של מאות אלפי עובדים על רקע המלחמה.

עד כה, חמישה שבועות מפרוץ המלחמה, התפרסמו נתונים מינהליים של הביטוח הלאומי ושל שירות התעסוקה לגבי היקף המובטלים בישראל. הביטוח הלאומי דיווח כי מתחילת המלחמה ביקשו דמי אבטלה 130 אלף אזרחים. אף שאלה נתונים רשמיים, הם מייצגים את העובדים שפנו לגופים אלה כדי לקבל אבטלה.

ואולם נתון האבטלה הרשמי בישראל מופץ על ידי הלמ"ס, ונעשה באמצעות סקר מדגמי בקרב כלל קבוצות האוכלוסייה בישראל. הנתון הרשמי כעת, המתייחס לשיעור האבטלה הרחב, הוא 10.4%. נתון האבטלה הרחב מייצג כמה קבוצות של אזרחים בני 15 ויותר שאינם מועסקים, אך הם רלוונטיים להצגת התמונה המלאה של שוק העבודה.

הקבוצה הראשונה בשיעור האבטלה כוללת את המובטלים ה"רגילים" – כלומר מובטלים שפוטרו מעבודתם ומחפשים כיום עבודה. קבוצה זו מייצגת את שיעור האבטלה ה"צר", וכמעט לא חל בו שינוי באוקטובר לעומת ספטמבר - כ-150 אלף מובטלים "רגילים", המשקפים שיעור אבטלה נמוך יחסית של 3.4%.

ואולם קבוצות המובטלים הנוספות הן שיצרו את השינוי באוקטובר. הקבוצה הנוספת – והגדולה ביותר - היא של מועסקים שנעדרו מעבודתם כל ימות השבוע מסיבת כלכליות (ולא למשל מטעמי חופשה יזומה). קבוצה זו מייצגת את אלה שיצאו לחל"ת באוקטובר, ומספרם לפי הלמ"ס הגיע לכ-280 אלף איש. יחד עם ה"מובטלים הרגילים", שיעור האבטלה הזה מגיע ל-10.2% מכלל השותפים בשוק העבודה.

לשתי הקבוצות האלה מצטרפות שתי קבוצות נוספות, שחבריהן אמנם לא משתתפים כרגע בשוק העבודה, אך רלוונטיים להצגת התמונה המלאה של שוק העבודה. הקבוצה הראשונה היא עובדים שהפסיקו לעבוד בשנתיים האחרונות בגלל פיטורים או סגירת מקום העבודה שלהם; והקבוצה הנוספת היא של "המתייאשים" - כאלה שכלל לא מחפשים עבודה. יחד עם שתי הקבוצות הנוספות האלה, שיעור האבטלה הרחב מגיע ל-10.4%.

הצגת שיעור האבטלה רחב החלה בתקופת הקורונה והיא רלוונטית לתקופות משבר, משום שהיא מציגה תמונה כוללת של שוק העבודה. כך למשל, בעוד בימים שבשגרה מובטל נחשב רק מי שמעוניין להשתתף בשוק העבודה אך לא מוצא עבודה, בתקופות משבר ייתכן כי חלק מהעובדים כלל אינם מחפשים עבודה בגלל ציפיות נמוכות למציאת עבודה כזו, ולכן הם נחשבים מתייאשים – אך כאמור בעלי רלוונטיות לשוק העבודה.

בלמ"ס מציינים כי סקר כוח אדם הופעל בצורה מוגבלת בשל הלחימה, ובין השאר לא כלל את תושבי היישובים הגרים עד 7 ק"מ מגבול עזה.

2023-11-20T11:09:26Z dg43tfdfdgfd