מנכ"ל רשות המים: "צפויה עלייה של 5%-6% בתעריף בינואר"

מחיר המים עלה בתחילת החודש ב-1.6%, פחות מהשיעור שתוכנן, אך מנכ"ל רשות המים צופה העלאה נוספת ומשמעותית יחסית בתחילת השנה הבאה. עם זאת הוא הבהיר בדיון שנערך בנושא בכנסת כי "פועלים למתן את ההתייקרות"

בינואר הקרוב צפויה עלייה של 5%-6% בתעריף המים. כך אמר מנכ"ל רשות המים, יחזקאל ליפשיץ, בישיבה שהתקיימה היום (ג') בנושא בוועדת המשנה של ועדת הכלכלה לפיקוח על משק המים, בראשות ח"כ זאב אלקין. זאת אחרי שמחיר המים עלה ב-1 ביולי בשיעור של 1.6% במקום כ-8% כפי שתוכנן בתחילה. עם זאת, הוסיף מנהל רשות המים כי "אנחנו עושים מאמץ למתן את ההתייקרות". 

גם מנכ"ל משרד האנרגיה ניסה להרגיע, ואמר בדיון כי "כל המבנה התעריפי נבחן כעת, ואני ובטוח שנצליח למתן את ההעלאה בינואר".

היו"ר אלקין הסביר כי כינס את הדיון על רקע דיווחים על התערבות שר האנרגיה, אלי כהן, במיתון העלייה במחיר המים והשלכותיה על פרויקטים במשק המים. בהקשר זה נזכיר, כי לפני כחודשיים פרסמנו כי השר כהן ביטל שימוע שבו אמורה הייתה רשות המים להודיע על עליית תעריף המים בכ-8% החל מ-1 ביולי, והנחה את רשות המים וגורמי המקצוע לגבש פתרונות שימנעו את הצורך לייקר את המים.

יצוין, כי רשות החשמל ורשות המים כמו בנק ישראל הם גופים עצמאיים ואסור לממשלה להתערב בהחלטותיהם. עם זאת, הממשלה יכולה להציע מקורות ובעבר גם העניקה הלוואות לחברת החשמל כדי למנוע התייקרות. 

מנכ"ל רשות המים התייחס בישיבה היום להפחתת העלאת התעריף שתוכננה לחודש הנוכחי. הוא הסביר כי הפחתת ההעלאה התאפשרה באמצעות מספר צעדים בהם עדכון תחזית ההתפלה. 

2024-07-09T13:21:08Z dg43tfdfdgfd