"מחולל של מכונת הרעל": מפעיל חשבונות פיקטיביים ישלם 60 אלף שקל לקרן וקסנר

לפי הסכם פשרה שאושר בביהמ"ש, יצחק חדאד פרסם בשנים האחרונות הכפשות נגד קרן וקסנר באמצעות חשבונות פיקטיביים, כשבין היתר האשים אותה בבגידה ובטבח ב-7.10. הוא יידרש לפרסם התנצלות בחשבונותיו הבדויים ולפצות את הקרן

בית משפט השלום בירושלים אישר אתמול את (ב') הסכם פשרה בין קרן וקסנר ליצחק חדאד, לאחר שהקרן הגישה תביעת לשון הרע בחודש פברואר האחרון כנגד חדאד. על פי כתב התביעה, חדאד פרסם אמירות חוזרות ונשנות כנגד קרן וקסנר על ידי חשבונותיו הבלתי מזוהים של ברשת החברתית X. "הנתבע הוא מחולל של 'מכונת הרעל', יצר רשת השפעה הכוללת מספר רב של חשבונות ופרופילים ברשת החברתית X שבאמצעות חשבונות אלו הוא מפיץ בצורה אובססיבית לשון הרע, הסתה ושקרים בוטים על התובעת, כולל האשמתה בבגידה ובטבח הנורא של 7.10, בשיתוף פעולה עם ארגון הטרור חמאס, והיותה 'קרן סרטנית'", כך נכתב בכתב התביעה. 

על פי ההסכם שהתקבל אתמול בבית משפט השלום בירושלים, יצחק חדאד פרסם במהלך השנים האחרונות הכפשות בין היתר נגד קרן וקסנר כשהוא מסתתר מאחורי חזית של חשבונות פיקטיביים ובעקבות כך ישלם פיצויים בסך 60 אלף שקל לקרן ואף יפרסם התנצלות בחשבונותיו הבדויים. 

שמו של חדאד עלה לראשונה בשנת 2019 בתחקיר ידיעות אחרונות. החשיפה בזמנו התבססה על דו"ח של "פרויקט הבוטים הגדול", וגילתה את השיטה שבה פועלת רשת חשאית ומורכבת של חשבונות פקטיביים. החוקרים גילו כי חשבון טוויטר אחד המכונה "BOND" נמצא במרכז הרשת וקשור לכל חבריה. תמונתו, כתובת המייל המשויכת אליו והתכנים האישיים המופיעים בו, הם כולם של יצחק חדאד מאשדוד. בשיחה שניהל עמו חוקר פרטי, חדאד אמר אז כי הוא "פעיל סמוי", והסביר כי הוא "יוצר סרטונים וכל מיני דברים יפים שעולים". כשנשאל אם זה ממומן, חדאד ענה שכן. על פי התחקיר, בעניין הסכומים המושקעים בהפעלת רשת מסוג זה אמר חדאד: "אני לא רוצה להגיד עשרות מיליונים, אבל משקיעים פה המון כסף". 

בעקבות התחקיר חדאד נחקר בוועדת הבחירות המרכזית של הכנסת. במהלך השנים שחלפו מאז פרסום הכתבה חדאד אמר לתקשורת בכמה הזדמנויות כי יגיש תביעת דיבה כנגד "ידיעות אחרונות" אך זו מעולם לא הוגשה. בסופו של דבר מצא את עצמו בצד השני. על פי כתב התביעה יש בידי קרן וקסנר "ראיות חד משמעיות" לזיהוי של חדאד כמפעיל החשבונות ובהם אותו חשבון מפורסם המכונה "בונד", התנהלות שנחשפה בהרחבה בתחקיר שערך בר שם-אור בתכנית הצינור בערוץ 13, זאת לצד ממצאים דומים של ארגון חוקרי הרשת "פייק ריפורטר".

מהסכם הפשרה שנחתם אתמול על ידי הצדדים עולה, כי חדאד הפיץ פרסומים שקריים ופוגעניים ממספר פרופילים בעלי שמות בדויים, שנועדו להסתיר את זהותו. בנוסף, טענה הקרן כי חדאד כתב והפיץ פרסומים בהם האשים את קרן וקסנר ובוגריה במעורבות במעשים בלתי חוקיים ובהשפעה שלילית על ביטחון המדינה, כולל האשמת הקרן במעורבות בהתקפת החמאס ב-7 באוקטובר, שם התרחש  "טבח שתוכנן לפני שנים ע"י השב"כ וכל בוגרי קרן וקסנר", הכל כפי שכתב חדאד באחד מחשבונותיו. 

בהתאם להסכם הפשרה, חדאד יפרסם התנצלות פומבית בשלושה חשבונות רשת חברתית שבשליטתו. ההתנצלות תישאר זמינה באופן קבוע בחשבונות: milki2126, @ooo007ooo, @Bry555555@.

על פי ההסכם, זהו נוסח ההתנצלות: "במשך תקופה ארוכה פרסמתי ציוצים רבים נגד קרן וקסנר ובהם הכפשות והאשמות שקריות ובלתי מבוססות כנגדה מחשבונות שלי במדיה החברתית תחת שמות בדויים. אני מתנצל על הפרסומים הללו. העובדות בהם אינן נכונות ולא נבדקו על ידי. פרסמתי דברים פוגעניים שאינם אמת ועירבתי את הקרן בסוגיות שאינן קשורות לפעילותה. אני מתנצל בפני הקרן ובוגריה להם גרמתי נזק בפרסומים הללו ומתחייב שלא לחזור ולפרסם הכפשות שקריות. יצחק חדאד".

חדאד ישלם כאמור פיצויים על פי ההסכם לקרן וקסנר פיצוי בסך של 60 אלף שקלים. במידה ולא יעמוד בתנאי ההסכם, תוטל עליו סנקציה כספית בסך של 140 אלף שקלים.

2024-07-09T17:01:50Z dg43tfdfdgfd