יו"ר ועד עובדי התעשייה האווירית: "שר האוצר פוגע בביטחון ישראל"

יאיר כץ תקף את סמוטריץ' במסגרת ועידה של AllJobs וטען כי השר אינו מסייע לחברה להיות אטרקטיבית מספיק בתחרות על עובדים. בשיחה עם ynet הסביר: "ציפינו שהשר יפעל כדי לסיים את חילוקי הדעות שלנו עם האוצר, אבל הוא לא עשה עבורנו כלום למרות שאנחנו אחת החברות החיוניות במשק"

ביום בו מדווחת התעשייה האווירית על עוד עסקת ענק, יאיר כץ, יו"ר ועד עובדי התעשייה האווירית, יצא במתקפה חריפה נגד שר האוצר בצלאל סמוטריץ' בוועידת שוק ההון האנושי של חברת AllJobs. כץ האשים את סמוטריץ' שלא תמך בחברה בסכסוך עם הממונה על השכר באוצר, ואמר: "שר האוצר פוגע בביטחון ישראל - הוא פוגע בתעשיות הבטחוניות, הוא לא מקדם אותן". 

עוד אמר כץ כי "כשעובדים פוטנציאליים במדינה חושבים איפה לעבוד אני רוצה שהם יעבדו אצלנו. הייתי רוצה שממשלת ישראל, שהיא הבעלים שלנו, תעזור לנו בזה - שיאפשרו לנו להיות מנוע הצמיחה הגדול במשק".

בשיחה עם ynet הסביר כץ כי "לא יכול להיות שסמוטריץ' לא פותר את בעיית השכר והדרגות בתעשייה האווירית. הוא נותן גיבוי מלא לדרג המקצועי באוצר, שמתנהל לפי מדיניות וכללים שהיו אולי נכונים עד המלחמה, אבל עכשיו הם ממש לא. שר האוצר לא אמור לקדש את הדברים שקידשו לפני המלחמה, הוא יכול באפס מאמץ לסיים את חילוקי הדעות שלנו עם הממונה על השכר - בפתרון מהיר שהיה מאפשר לנו להיות במקום הנכון מבחינת העובדים. 

"אני לא מלין על הממונה על השכר - תפקידו לבקר את השכר בחברות ממשלתיות, אבל עכשיו מדינת ישראל במקום אחר וציפינו שסמוטריץ' יפעל כדי לשחרר את האירוע. השר לא עשה כלום בשבילנו, למרות שהיום אנחנו אחת החברות החשובות והחיוניות במשק". 

בדבריו מתייחס כץ לסכסוך עם הממונה על השכר, שהקפיא את העלאות הדרגות בגלל חריגות השכר שבוצעו בחברה. הקפאה זו גוררת את העלאת השכר שהנהלת התעשייה האווירית רוצה להעניק לעובדים, בעיקר לבכירים. 

במקביל מנהל הוועד מו"מ שנמשך כבר מספר שנים לשינוי מבנה השכר בתעשייה האווירית, כדי שיתאים לשוק ויסייע לה להתחרות על עובדים מבוקשים. לטענת החברה, מבנה השכר הנוכחי ומגבלות השכר המוטלות על חברות ממשלתיות אינם מאפשרים לה לתגמל עובדים מבוקשים כמו מהנדסים ומתכנתים, שיכולים לבחור בהייטק.

כץ אמר ל-ynet כי "אנחנו נתפשר בסוף מול האוצר כדי לפתור את הסכסוך, אבל זה לא היה צריך להיות כך".

 בכנס הוא הוסיף כי "החברה שלנו היא חברה טכנולוגית, אנחנו מעסיקים למעלה מ-7,000 מהנדסים שעוסקים למעשה במדע בדיוני: דמיינו לכם שאתם צריכים לייקט טיל מחוץ לאטמוספרה, שאתו עף חצי טון חומר נפץ. המהנדסים שלנו צריכים לדעת שזה קורה, האיראנים מנתחים כעת את הביצועים שלהם בליל הטילים כדי להיות יותר טובים מאתנו ואנחנו צריכים להיות טובים מהם. המשמעות של לא להיות מספיק טוב - זה עשרות אלפי הרוגים בישראל. כששואלים אותי כמה עולה טיל מיירט של כיפת ברזל, זה לא ממש מעניין. כי טיל מתימן שיפגע באחד ממלונות הנופשים או המפונים באילת יכול להרוג 5,000 איש. לכן כשעובדים במדינת ישראל חושבים היכן לעבוד אני רוצה שיעבדו אצלנו ושממשלת ישראל תעזור לנו".

2024-07-09T14:06:19Z dg43tfdfdgfd