העיקר לא לגעת בכסף לחרדים: האוצר מבקש לממן את תושבי הדרום – בלי מקור תקציבי

העיקר לא לגעת בכסף לחרדים: האוצר מבקש לממן את תושבי הדרום – בלי מקור תקציבי

לאחר שלא מצאו חלופה לשימוש בכספים קואליציוניים של יהדות התורה והציונות הדתית, האוצר מבקש מהכנסת לאשר פעלול חשבונאי, שיאפשר לממן את מנהלת תקומה ואת מפוני הדרום בלי מזומן

November 19th, 17PM November 19th, 17PM אבי בר-אלי

במקום מקור תקציבי — פעלול חשבונאי: זה הפתרון שמצאו במשרד האוצר לסאגת התקצוב של מנהלת תקומה ושל הסיוע ליישובי המפונים בדרום.

במשך שבועיים ניסה אגף התקציבים באוצר לאשר את התקצוב הזה, בסך כולל של 750 מיליון שקל, על חשבון כספים קואליציוניים שיועדו, בין היתר, לטובת חינוך תורני והתיישבותי. שוב ושוב הניסיון סוכל בידי שר האוצר, בצלאל סמוטריץ', שהתנגד לשימוש בכספים הפוליטיים.

ההתנגשות הסלימה ברביעי עד כדי אירוע מביך שבו אנשי האגף הצטוו למשוך חזרה פנייה תקציבית שהם עצמם הגישו לאישור חברי ועדת הכספים. היות שבין השר לפקידיו המקצועיים עדיין לא גובשה החלטה על השינויים בתקציבי 2023 ו-2024, והיות שהכסף ליישובי הדרום דרוש כבר כעת והזמן דוחק — הגו במשרד פתרון תמוה שהוגש היום לאישור ועדת הכספים.

כך, מבקש אגף תקציבים לאשר לטובת מנהלת תקומה והסיוע לרשויות 150 מיליון שקל בהוצאה מותנית הכנסה — וכן מיליארד שקל בהרשאה להתחייב. כלומר, ללא הקצאה במזומן, שתחייב לפי חוק מקור תקציבי. חברי ועדת הכספים יתבקשו מחר לאשר את הבקשה החריגה, שעדיין לא ברור אם היא תקפה משפטית.

"שר האוצר ממשיך לשחק עם המספרים והסעיפים", מסר בתגובה ח"כ ולדימיר בליאק (יש עתיד), מרכז האופוזיציה בוועדת הכספים. "לא ברור על מה הפנייה התקציבית החדשה נשענת, אבל מה שנעלם בה זה הקיצוץ בכספים הקואליציוניים של יהדות התורה ושל הציונות הדתית.

"האופוזיציה לא תעכב את התקציבים שנחוצים לשיקום העוטף, אך בהחלט נשאל את כל השאלות הקשות שעולות מהתנהלותו של שר האוצר. התנהלות זו פוגעת במאמץ המלחמתי ותמיט אסון על כלכלת ישראל".

2023-11-19T15:37:58Z dg43tfdfdgfd