המענקים למפונים שהמשיכו להגיע לעבודה פסקו: ״רבים הודיעו שלא יגיעו לעבוד״

אותם עובדים שפונו מביתם או שהגיעו למקומות עבודה באזורים שפונו קיבלו מאז פרוץ המלחמה מענק "עידוד חזרה לעבודה" חודשי בסך 3,000 שקלים, אבל החקיקה שלו פגה בסוף יוני - ובאוצר לא קידמו את הארכתו. התאחדות התעשיינים לסמוטריץ': "רואים את ההשלכות דה פקטו כבר עכשיו במפעלים"

המדינה מנסה לצמצם הוצאות על חשבון המפונים העובדים? למרות שהעובדים המפונים בצפון ובדרום מסכנים ברובם את חייהם בכך שהם ממשיכים לעבוד תחת מטחי הטילים, המענק החודשי בסך 3,000 שקלים נטו לו היו זכאים מתחילת המלחמה לא נכנס יותר לחשבונות שלהם מכיוון שתוקפו פג בסוף יוני. והתגובה שלהם לא איחרה להגיע.

מתחילת יולי חלק מהעובדים המפונים פשוט הפסיקו להגיע למקום עבודתם. בהתאחדות התעשיינים אמרו כי במפעלים רבים בצפון ובדרום, עובדים שהפסיקו לקבל את המענק הודיעו למעסיקים שללא המענק הכספי כבר אין להם שום תמריץ להגיע לעבודה, שכן גם בלי שיעבדו המדינה משלמת להם משכורת מלאה מאחר שהם מקבלים דמי אבטלה מלאים מהביטוח הלאומי. 

בעקבות זאת, נשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר, פנה היום (שלישי) בדחיפות לשר האוצר בצלאל סמוטריץ', וביקש ממנו להחזיר בדחיפות את המענק על מנת להשיב את העובדים המפונים לעבודה. "השלכות הביטול דה פקטו של התוכנית מורגשות כבר עתה בקרב המפעלים, בעיקר בצפון וגם בדרום. כאשר אנו מדווחים כי בקרב העובדים יש לא מעט שמבקשים להפסיק כעת את עבודתם עד לחזרת המשפחות והקהילה ליישובים, שכן אין להם כל תמריץ להמשיך בעבודתם מלבד פטריוטיות ומסירות", נאמר במכתב.

לדברי נשיא התעשיינים, "המשך מדיניות זו עלול להביא לכך שתושבי היישובים המפונים החפצים בחזרה לביתם יחליטו להתחיל בעבודה חדשה במקום  מושבם החדש, ולאורך זמן יחליטו להשתקע ולנטוש את יישובי הצפון או הדרום באופן קבוע".

נשיא ההתאחדות המשיך והתריע כי "ביטול תמריץ משמעותי זה פועל בכיוון ההפוך ועלול להשאיר את צפון ודרום המדינה כאזורי רפאים הריקים מאוכלוסייה. על כן על המדינה לעשות הכל על מנת להבטיח את חזרתם המלאה של התושבים לביתם והגדלת האוכלוסייה בחבלי ארץ אלה".

על פי החלטת הממשלה מחודש נובמבר האחרון, שבועות אחדים אחרי פרוץ המלחמה, עובדים שמקום מגוריהם הקבוע או המקום שבו עבדו מצויים ביישוב שפונה עקב המצב הביטחוני, והם שבו לעבוד אצל אותו מעסיק שעבדו אצלו, לפחות חודש אחד במהלך יולי עד ספטמבר 2023, הם יהיו זכאים למענק חודשי של 3,000 שקלים אם יגיעו למקום עבודתם הקבוע לפחות 11 ימים בחודש. לפיכך, מנובמבר ועד סוף יוני כבר קיבלו עובדים שהתמידו להמשיך ולעבוד בתנאים הללו על 8 חודשים מענק כולל של 24 אלף שקלים.

כדי לחדש את מתן המענק אין צורך בחקיקה מלאה בכנסת, אלא רק בפנייה של משרד האוצר לוועדת הכספים, שתאשר את המשך קבלתו עבור אותם עובדים מפונים שחזרו למקום עבודתם. 

ממשרד האוצר לא נמסרה עד כה תגובה.

2024-07-09T10:45:42Z dg43tfdfdgfd