המייסד והבכיר עזבו - והבאנה הישראלית תתמזג לתוך אינטל

המייסד והבכיר עזבו - והבאנה הישראלית תתמזג לתוך אינטל

אינטל החליטה למזג לתוכה את הבאנה לאחר עזיבתם של המייסד דוד דהן והסמנכ"ל איתן מדינה שהובילו קו עצמאי ■ רן ברנסון, בכיר באינטל, יוביל את האינטגרציה ■ הטכנולוגיה של הבאנה תשתלב במעבדים הגרפיים של אינטל שינסו לתת מענה לאנבידיה ■ אינטל: "הבאנה חיונית עבור חזון ה-AI שלנו"

July 10th, 06AM July 10th, 06AM שגיא כהן

שינוי ארגוני בהבאנה לאבס (Habana Labs), חברת שבבי הבינה המלאכותית הישראלית שאינטל רכשה ב-2019 ב-2 מיליארד דולר, כדי להתחרות באנבידיה. אינטל החליטה שאחרי חמש שנים הבאנה תפסיק לפעול כיחידה עצמאית, ותתמזג במלואה לתוך קבוצת הדאטה סנטרס וה-AI של אינטל.

המהלך מגיע לאחר שבמאי האחרון עזב דוד דהן, שהיה מנכ"ל ואחד ממייסדי הבאנה לאבס, ולאורך השנים הוביל מדיניות נחרצת של שמירת עצמאותה של הבאנה בתוך אינטל. במקביל עזב גם איתן מדינה, שכיהן כסמנכ"ל העסקים הראשי של הבאנה מ-2018 והיה אחת הדמויות המרכזיות בה. עזיבתם סללה את הדרך למהלך המיזוג הנוכחי. המייסד השני של הבאנה, רן חלוץ, ממשיך באינטל.

מי שיוביל את האינטגרציה של הבאנה לתוך אינטל הוא רן ברנסון, אחד מבכירי אינטל ישראל. ברנסון מונה במאי להיות מנכ"ל הבאנה לאבס במקומו של דהן, אך בעקבות המהלך הנוכחי תפקידו צפוי להשתנות. נכון לעכשיו המהלך לא אמור לכלול פיטורים, ובאינטל מדגישים שהטכנולוגיה והצוותים של הבאנה עדיין חיוניים עבורה. כך או כך אינטל תמשיך לנסות לחדור לשוק שבבי הבינה המלאכותית שבו שולטת כיום אנבידיה ביד רמה, דבר שעד היום לא הצליחה לעשות למרות ניסיונות רבים והשקעות עתק.

ל-TheMarker נודע כי עזיבתם של דהן ושל מדינה במאי היו קשורות לשינויי הנהלה שהתבצעו באינטל. בתחילת 2024, מונה ג'סטין הוטארד לתפקיד מנהל קבוצת הדאטה סנטרס והבינה המלאכותית של אינטל, שכוללת בתוכה בין השאר את פעילות הבאנה. הוטארד, שהיה לפני כן בכיר ב-HP, החליף את סנדרה ריברה ובפועל הפך לאחראי על פעילות הבאנה לאבס ולמנהל הישיר של דהן. השינוי הזה הניע את עזיבתו של דהן ושל מדינה.

ברנסון, שיוביל את האינטגרציה, הוא מנהל ותיק מאוד באינטל שהצטרף אליה עוד ב-2000 כסטודנט. בתפקידו האחרון היה מנהל קבוצת הפיתוח של כל מעבדי המחשבים האישיים והשולחניים של אינטל (Core and Client Development Group).

המיזוג של הבאנה לתוך אינטל הוא המשך ישיר של ההחלטה של אינטל מהשנה שעברה, לוותר על המשך פיתוח המעבדים הייעודיים של הבאנה, ולהתמקד רק במעבדים גרפיים (GPU) מתוצרתה. מעבד ה-AI גאודי 3 החדש של הבאנה, שהושק רק באפריל האחרון, יהיה האחרון מסוגו; בשנה הבאה תשיק אינטל רק מערכת אחת עבור AI, מעבד גרפי תחת שם הקוד Falcon Shores. הוא יהיה מיועד עבור דאטה סנטרס, וינסה לתת סוף סוף מענה למעבדים הגרפיים המצליחים (GPU) של אנבידיה.

אמנם, בתוך ה-GPU החדש של אינטל ישתלבו חלקים מרכזיים מתוך הטכנולוגיה שפיתחה הבאנה, ולצוותים הישראלים עדיין יהיה מקום מרכזי בהמשך הפיתוחים של אינטל בתחום זה. אך בפועל אינטל מוותרת על החזון המקורי של הבאנה של יצירת ארכיטקטורה חדשה לגמרי ואלטרנטיבית עבור שוק ה-AI.

מאינטל נמסר: "הבאנה חיונית עבור חזון ה-AI שלנו. כדי להאיץ את התהליך שעשינו בכל הקשור לאסטרטגיית ה-AI שלנו, אינטל מבצעת אינטגרציה של צוות הבאנה. על ידי שילוב מלא של היכולות של אינטל ושל הבאנה, נוכל למנף את המשאבים המשותפים שלנו באופן אפקטיבי, לשפר את התמיכה בלקוחות ואת ההתרחבות, בעודנו מאיצים את מפת הדרכים של הדור הבא".

בשנה החולפת אינטל הדגישה שוב ושוב את הביצועים הטובים של גאודי 3 אל מול המעבדים המתחרים של אנבידיה בהרצת מודלי שפה גדולים כמו GPT-3, ואת העובדה שהוא צובר מומנטום עסקי. עם זאת, עדיין מדובר בעסק זעיר לעומת אנבידיה: באינטל אמרו שגאודי 3 צפוי לייצר הכנסות של 500 מיליון דולר במחצית השנייה של 2024. (לשם השוואה אנבידיה הכניסה 47.5 מיליארד דולר בשנה שעברה מתחום הדאטה סנטרס, בעיקר מ-GPU).

הבאנה לאבס הוקמה ב-2016 על ידי דהן, רן חלוץ ויזם השבבים הסדרתי אביגדור וילנץ. רכישתה ב-2019 הרימה לא מעט גבות בתעשייה בגלל הסכום העצום שאינטל הוציאה עליה, 2 מיליארד דולר, ביחס לכך שהחברה היתה עוד בשלב מוקדם. מקורבים לנושא אומרים כי אינטל הסכימה לשלם את הסכום כי חששה להחמיץ את הבאנה לטובת אחת ממתחרותיה, כפי שהחמיצה את מלאנוקס לטובת אנבידיה כמה חודשים לפני כן.

הרקע לרכישת הבאנה לאבס היה ניסיון של אינטל לתת מענה לדומיננטיות של המעבדים הגרפיים של אנבידיה (GPU). אינטל השקיעה עוד מיליארדים בהבאנה לאבס והגדילה את כוח האדם ל-1000 איש. עם זאת, לאורך השנים, למרות הישגים טכנולוגיים מרשימים, רכישתה לא הניבה לאינטל את הפירות המיוחלים, הביקושים למוצריה היו קטנים והיא לא הצליחה לגנוב נתח שוק מאנבידיה, בין השאר בגלל אתגרים גדולים בתחום התוכנה.

2024-07-10T03:15:18Z dg43tfdfdgfd