"הלוואה וחיסכון": הפתרון לקרחת שיכול להביא לאסון במישורים אחרים

"הלוואה וחיסכון": הפתרון לקרחת שיכול להביא לאסון במישורים אחרים

הצניחה בתיירות הרפואית לטורקיה בגלל המלחמה הזכירה לי ביקור בסוכנות השתלות שיער בגבעת שמואל ■ הנשיא החדש של ארגנטינה מצטלם עם דגל ישראל וזו לא בשורה טובה ■ ומה ההבדל בין סגירת מיצרי טיראן ב-67 למהלך הנוכחי של החות'ים נגד ספינות סחר ישראליות? ■ כל מה שצריך לדעת על היום שהיה בכלכלה

November 20th, 20PM November 20th, 20PM חגי עמית

מידע פנים

לפני כשנתיים הזדמנתי לבניין קטן וישן בגבעת שמואל, צמוד לכביש 4. בקומה הראשונה שכן מכון לבניית ציפורניים. היעד שלי היה בקומה השנייה – שם שכנה סוכנות שדרכה ניתן היה להזמין טיפולי השתלת שיער בטורקיה. את פניי קיבל איש מכירות שהתכונה המרכזית שלו הייתה שיערו השופע.

התקשיתי להסיט את מבטי לאורך הפגישה מהשורשים האיתנים של השיער השחור - שקישטו בקו נמוך את מצחו. ניכר היה שהוא נולד עם גנים משובחים. הוא לא התיימר להיות מישהו שאי פעם חשב על השתלת שיער. אבל ברור היה כי השיער שלו היה חלק מתפקידו. כאדם החושש מניתוחים מכל סוג – מעולם לא חשבתי לבצע השתלה. העדפתי תמיד לגלח את השיער – ולחבוש כאמצעי הגנה לקרקפת כובע גרב בחורף, וכובע מצחייה בקיץ. במקרה הזה חבשתי את כובע העיתונאי כתירוץ - והתייצבתי במקום כלקוח שבא לבחון את הזירה.

"אני מניח שהגעת אלי בשביל שיער". הטיח בי שחור השיער, "זה משהו שטיפלת בו בעבר?"

"לא", השבתי

"אז מה קרה שהחלטת כאן לטפל בו?"

"סקרנות"

"סקרנות אתה יכול להשביע באינטרנט. לפה מגיעים כדי לפתור את הבעיה", הוא השיב. "בוא נצא מהנחה שכל מה שאתה חושב על הנושא הזה זה ספקולציות. השאלה הראשונה היא אם נגיד שיש תהליך שיכול לתת לך שיער כבמטה קסם – האם אתה מעוניין?"

"אם במטה קסם – אז כן", השבתי.

"לא במטה קסם – אבל יום יומיים. עשינו עד היום 3,500 השתלות שיער. המטופל הצעיר ביותר שלי היה בן 21 והמבוגר ביותר בן 75. גם לגברים גם לנשים. השתלת שיער זה ניתוח של כמה שעות. אתה יושב מול רופא שלוקח זקיקי שיער מאזור תורם ומשתיל באזור הריק. גם הרופא המקצוען בעולם לא יצליח - אם אין אזור תורם. האזור התורם הוא לרוב החלק האחורי של הקרקפת. גם לאדם בן 90 החלק העמיד ביותר מבחינת השיער נמצא מאחור.

"רוב החברות שעושות השתלות שולחות אותך לטורקיה - שנחשבת למכה של התחום הזה. כל שנה יש שם השתלות במיליארד דולר. בין אלה שעוברים את ההשתלות יש עשרות אלפי ישראלים. החיסרון הוא שרוב החברות עובדות בשיטה של תיווך – אתה טס לטורקיה עם כסף מזומן ביורו, ומשלם שם לרופא. זה חיסרון כי מה קורה אם יש דימום, נפיחות, נשירה או השתלה שלא צלחה? אין לך נציגות מקומית שאתה יכול לפנות אליה. אני לעומת זאת מפעיל פה מרפאה שאתה מחויב לבוא אליה אחת לחודשיים כדי שאבדוק ואעשה לך טיפולים משלימים. בניגוד ליתר השוק אני מקצועי ויקר יותר.

"יש פרטים טכניים שאתה צריך להבין. השתלה יכולה להיות במכה אחת או בשתי פעימות. הדיל שלנו כולל מלון וטיסות. אם אתה יושב מולי ואומר לי "אתה יכול להחזיר לי את קו שיער לרמה של גיל 25?" זה תלוי באזור התורם. אני מצלם את הראש שלך בוואטסאפ, שולח למנתח שלך והוא אומר אם השתלה במקרה שלך אפשרית, או לא, או שתכסה רק חלק מהראש. אני יכול לומר לך כבר שעשיתי השתלה לאנשים במצב גרוע יותר משלך. אבל במבט ראשון יש לך אזור נרחב של התקרחות וגם אם תבצע השתלה לא תגיע למאה אחוז בפעם אחת. תגיע ל-50%-60% - שזה מצב טוב יותר מהקיים".

זה היה השלב בו הקרקפת שלי צולמה. כמה שעות אחר כך קיבלתי מסוכן המכירות תשובה לפיה הוא קיבל אישור מטורקיה על כך שנמצאתי תואם השתלה. עם זאת השיחה הבהירה לי כי גם אם הייתי מתגבר על החשש מניתוחים לא הייתי מחזיר לעצמי את השיער. מהיכרות טובה עם ראשי והיקף ה"שטחים התורמים" במקרה שלי – היה ברור לי כי במקרה הטוב אצא מהסיפור הזה עם דיל יקר של כמה ימים בתורכיה.

הידיעה של רונית דומקה היום לפיה מלחמת "חרבות ברזל" הביאה לכך שהישראלים הפסיקו לטוס לטורקיה הזכירה לי את הביקור ההוא. הסיבה למגמה הזאת היא שבזמן המלחמה רובנו מעדיפים להישאר כאן, לא לנטוש את הילדים, האחיינים או המכרים שמגויסים לצבא – וגם לא את הקרובים שאולי לא מגויסים אבל זקוקים לנו. גם כשמדובר בישראלים שכן טסים לחו"ל – ספק אם ישראלים רבים יעזו להגיע למדינה כמו טורקיה בזמן שצבאם רודף אחר מחבלי חמאס ברצועת עזה.

כששיחזרתי את אותו ביקור חשבתי שוב על אסטרטגיות המכירה הבסיסיות שבאו בו לידי ביטוי. השילוב של איש מכירות שלא משתמש במוצר, אבל משקף את התוצאה שאליה הלקוח רוצה להגיע. מתן התחושה ללקוח שיש מבחן שהוא צריך לעבור – באמצעות צילום קרקפת – לפני שיקבל את הזכות לשלם כדי לטוס לתורכיה, והניסיון לבדל את החברה שבה ביקרתי מיתר החברות שמציעות את אותו המוצר.

שיחזור הביקור גם גרם לי לחשוב על מנהיג סמכותני שאני מכיר שלא השתיל שיער, ככל הידוע לי, אבל בהחלט ניכר כי הוא מקדיש זמן כדי לכסות את קרחתו באמצעות "הלוואה וחיסכון" – משיכת השיערות בצידי הקרקפת באמצעות מברשת כך שיכסו את כלל הראש.

שיטת "ההלוואה והחיסכון" יכולה לשקף במקרה הזה את חוסר הנכונות ללכת עד הסוף - ולעשות ניתוח שיפתור את הבעיה באמת - וניסיון לאמץ פתרון זמני שכל בר דעת מבין את השקר הטמון בו, כמו גם את הרצון למכור למי שרואה מציאות שאינה קיימת. במקרה של הקרחת מדובר בהתנהלות שלא מביאה לנזק רב. במישורים אחרים – כשמדובר על אדם שגורלות נתונים בידיו - התנהלות כזו יכולה להביא לאסון.

"אכלנו אותה"

הנהירה של אזרחי דמוקרטיות אחרי מנהיגים סמכותניים וקיצוניים מגיעה לכל קצוות כדור הארץ. "אכלנו אותה" - הכריזה הודעת הוואטסאפ שהתקבלה בטלפון שלי ב-4:00 לפנות בוקר. הסיבה לשעה המוזרה הייתה שהיא נשלחה אלי ממכר ישראלי שמתגורר בארגנטינה - שהתבשר בשעות הערב אצלו על זהות הנשיא הבא שלו. "האמת שזה מפחיד. אתה יודע שאני רגיל להיות בצד שמפסיד בבחירות, גם פה וגם שם, אבל הפעם זה סיפור אחר. זה פסיכופט אמיתי", הוא הסביר לי, תוך שהוא משגר אלי תמונה ובה חאבייר מיילי מניף דגל עצום של ישראל.

הנשיא הנכנס – כפי שמסבירה דפנה מאור – מגדיר את עצמו "אנרכו קפיטליסט" שאוהב להצטלם עם מסורים חשמליים, והכריז כי הוא רוצה לפוצץ את הבנק המרכזי. אם מחברים את כל אלה, הישראלים צריכים להיזהר מלשמוח על כך שהוא במקרה גם מחבב גם את הדגל עם שני הפסים הכחולים ומגן הדוד באמצע.

ומה עוד קורה?

היו זמנים בישראל שבהם פגיעה בסחר הימי של המדינה הייתה עילה לפתיחת מלחמה – כך היה במקרה של סגירת מיצרי טיראן על ידי מצרים טרם מלחמת ששת הימים. עכשיו, כשהחות'ים מאיימים באותה צורה על הסחר הימי הישראלי מהים האדום, אנחנו מתקשים לאיים עליהם באותה צורה. אנחנו הרי כבר בתוך מלחמה.

נגיד בנק ישראל, אמיר ירון, קיבל משר האוצר בצלאל סמוטריץ', וראש הממשלה בנימין נתניהו, קדנציה נוספת. לפי סמי פרץ, זה מה שהוא צריך לומר להם לעשות.

סאגת הפיטורים של סם אלטמן, מנכ"ל חברת הבינה המלאכותית OpenAI, עוד לא הסתיימה. עכשיו העובדים מורדים נגד המהלך.

רוצים להשתלב בפאנל בשידור חי בערוץ 14? מסתבר שכל מה שתצטרכו זה לשלם סכום לא גבוה של כסף. יסמין גואטה חושפת את העסקה שמציע הערוץ לפנליסטים שלו.

סמוטריץ' הזכיר שכשמדובר בניהול המשק, הוא האיש שקובע את המסלול של המדינה הזו – עם כל הכבוד לשותפות עם בני גנץ.

2023-11-20T18:40:08Z dg43tfdfdgfd