החיפוש אחר ה"תנועה" הימנית שמציעה "קוד מוסרי" לצה"ל — מוביל לעוד ועוד סימני שאלה

החיפוש אחר ה"תנועה" הימנית שמציעה "קוד מוסרי" לצה"ל — מוביל לעוד ועוד סימני שאלה

נצח ישראל, תנועה חדשה שהקים איש הימין שי קלך, מבקשת תרומות, שאותן היא מקבלת בפועל דרך עמותת ימין אחרת ■ באתר שלה מופיעות תמונות של אנשים שטוענים כי הם לא חברים בה ■ לדברי קלך, התנועה נרשמה לפני חודשיים כעמותה בשם אחר, שאותו הוא מסרב למסור

November 16th, 16PM November 16th, 16PM טלי חרותי-סובר

באולפני הטלוויזיה חוזר ומופיע באחרונה איש הימין שי קלך, המוצג כמקים "תנועת נצח ישראל". קלך מציע להחליף את הקוד האתי של צה"ל, שגיבש אסא כשר, ב"קוד מוסרי" אחר, שבין עקרונותיו: "אויב מחסלים, לא מנטרלים" ו"אוכלוסייה תומכת טרור היא אויב".

ניסיון להבין מהי תנועת נצח ישראל לא העלה תוצאות ברורות. בגיידסאר, מאגר המידע של רשם העמותות במשרד המשפטים לא רשומה עמותה כזאת.

בכל מקרה, לשונית "אודותינו" באתר המושקע של התנועה לא משאירה מקום לספק לגבי עמדותיה: "הקמנו תנועה שתשיב את הריבונות לעם... לעצור את הבריונות של האליטה הפוסט־ציונית. האליטות (בעיני עצמן), קבוצות הכוח, בהן טייסים, רופאים, אקדמאים בכירים ועוד — משתקים את המדינה ולא מאפשרים לנבחרי הציבור לממש את רצון הבוחר.

"כנגד אותו מיעוט רדיקלי החי בתודעת בעלות, החלטנו אנו, בעלי תפקידי מפתח במדינה... להחליף את הכוחות הנוטשים בכוחות חיוביים הנאמנים לציונות, משרתים את העם ומשיבים לו את חירותו. אנו מונים כבר יותר מ-1,200 איש. לעולם לא נפקיר את הביטחון, את הכלכלה ואת הזקוקים לטיפול רפואי".

נרשמה בשם סודי

כשנשאל קלך מדוע אין עמותה בשם תנועת נצח ישראל, הוא טען כי התנועה נרשמה לפני חודשיים, אך בשם אחר. עם זאת, הוא סירב לומר באיזה שם, ואמר ש"ישאל את הוועד המנהל של התנועה אם ניתן לנקוב בשמה של העמותה". למרות בקשות חוזרות ונשנות — הוא עדיין מסרב לומר באיזה שם נרשמה התנועה.

אף שנצח ישראל אינה רשומה בשמה כעמותה, היא מזמינה את הציבור להעניק לה תרומות — בביט או דרך האתר שלה. בעמוד שמבקש תרומה כספית רשומה הערה: "העמותה המארחת את תנועת 'נצח ישראל' היא עמותת 'עד כאן צעירים למען ישראל' (ע"ר)... התרומות מועברות במלואן לתנועת 'נצח ישראל'".

עמותת עד כאן היא עמותת ימין קיצוני שהקים גלעד אך, המייצרת תחקירים נגד ארגוני שמאל כמו בצלם ותעאיוש. אך טען לא פעם כי ארגוני זכויות אדם מסוימים בשטחים הם לא פחות מזרוע של חמאס.

קלך סירב להסביר מדוע התרומות לתנועה שלו מגיעות לעמותת עד כאן. מהעמותה המארחת לא נמסרה תגובה, בטענה ש"כולם במילואים".

רשימת הכוכבים

בעמוד הראשי באתר של נצח ישראל מופיעים 11 אנשים בתמונותיהם ושמותיהם, אף שהאתר אינו מציין בדיוק מהי הזיקה שלהם לנצח ישראל, אם בכלל יש כזה. אחד מהם הוא קלך, טייס לשעבר מקיבוץ גינוסר שחזר בתשובה, למד בישיבת הר המור של הרב צבי ישראל טאו — ממנהיגי הציונות הדתית והימין הקיצוני — והפך פעיל ימין ומתנגד קולני למחאת הטייסים והמחאה בכלל. החודש הגיש קלך תביעת לשון הרע בסך 750 אלף שקל נגד העיתונאים אורי משגב ובן כספית וכן נגד גיא פורן, ממובילי מחאת הטייסים.

לצדו מופיעים עוד כמה אנשים, ובהם אליהו יוסיאן, שהפך כוכב אולפנים במלחמה, במיוחד כפרשן בערוץ 14, והתפרסם בהתבטאויות שנויות במחלוקת. בפנייה ליוסיאן, הוא אישר שהוא חבר בתנועת נצח ישראל.

באתר התנועה מופיעות גם תמונות של התסריטאי ואיש הימין מני אסייג ושל אחייניתו ד"ר קרן אסייג, שהתבטאה בגנות המחאה נגד ההפיכה המשטרית. לפני המלחמה הקימה תנועה בשם אקדמיה חופשית, שבכנס הייסוד שלה השתתפו גם חברי נצח ישראל, ובראשם קלך. קרן אסייג לא ענתה לפנייה לגבי השתייכותה לתנועה. ממני אסייג נמסר כי הוא לא יודע דבר על פעילות התנועה.

עוד ברשימת השמות באתר נצח ישראל: אלישע האס, פרופסור אמריטוס מאוניברסיטת בר־אילן שהוא גם יו"ר עמותת חוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי, עמותת אנשי ימין. האס לא ענה לפנייה לגבי חברותו בתנועה. גם רובם של השמות האחרים המופיעים באתר מוכרים כאנשי ימין, אך בשיחה עם קלך הוא טען שהם לא חברים רשמיים בתנועה.

בין שאר התמונות והשמות מופיעים גם עורכי הדין פנינת ינאי וציון אמיר. פנייה לפנינת ינאי המופתעת העלתה כי היא אינה חברה בתנועה, וכי היא לא מבינה מדוע היא מופיעה באתר ללא אישורה. ינאי ביקשה מקלך שיסיר את תמונתה, וזו אכן הוסרה. פנייה לציון אמיר העלתה את התשובה החד־משמעית: "למען הסר ספק אינני חבר בתנועת נצח ישראל". תמונתו עדיין מתנוססת באתר, נכון למועד כתיבת שורות אלה.

משי קלך נמסר בתגובה: "ינאי ביקשה להיות מוסרת מהאתר. אמיר הוא לא חבר רשמי. דרך אגב, כל מי שתמונתו באתר אינו חבר רשמי". על השאלה היכן ניתן למצוא את רשימת החברים הרשמיים של התנועה, קלך לא ענה. הוא גם סירב להגיב על רשימת שאלות בעניין נצח ישראל שהועברה אליו כמה פעמים.

2023-11-16T14:32:52Z dg43tfdfdgfd