דירה בהנחה: 100 אלף חסרי דיור יתחרו על 4,600 דירות מוזלות

הסתיימה ההרשמה להגרלה השביעית של תוכנית הדיור המוזל ב-19 יישובים, בהם קריית גת, אלעד, ירושלים, תל אביב, איכסאל וצור הדסה. לראשונה תינתן עדיפות של 20% מהדירות בהגרלות לחיילי המילואים. לאיזו עיר נרשמו הכי הרבה זכאים?

101,673 משקי בית יתחרו על 4,633 דירות מוזלות: משרד השיכון הודיע היום (שלישי) כי מעל 100 אלף משקי בית נרשמו להגרלה של תוכנית ''דירה בהנחה''. זאת לאחר שאמש בחצות הסתיימה ההרשמה להגרלה ב-19 יישובים ברחבי הארץ. תוצאות ההגרלות יפורסמו לזוכים בשבועות הקרובים. במשרד השיכון ציינו כי החל מהיום נפתחה ההרשמה להנפקת אישורי זכאות לקראת ההגרלה הבאה.

החל מהיום יחלו גורמי המקצוע במשרד לבצע בדיקות טכניות, לאחריהן יתחיל הליך ביצוע ההגרלות. הליך ההגרלה נערך בהתאם לנהלים מחמירים ומוקפדים, במערכת ממוחשבת, ללא מגע יד אדם, בניהולה של ועדה ובפיקוחו של רואה חשבון מוסמך. חישוב התוצאות מתבצע בחדר הגרלות סגור, בנוכחות ועדת ההגרלות המפקחת, בודקת וחותמת על תוצאות ההגרלה, עם סיום תהליך זה יופצו הודעות הזכייה לזוכים.

בהגרלה נכנסה לתוקף החלטת מועצת מקרקעי ישראל, כך שתינתן עדיפות של 20% למשרתי מילואים פעילים. באפשרות הזכאים היה להירשם ל-3 ערים ולכלל ההגרלות בערים אלו. גובה ההנחה במכרזי "דירה בהנחה" הוא 20% ממחיר השוק או עד 300 אלף שקל, הגבוה מביניהם. ביולי 2023 החליטה מועצת מקרקעי ישראל לשנות את גובה ההנחה, כך שבחלק מהערים היא שונתה ל-600 אלף שקל או 25% מהמחיר למ"ר.

בהגרלה הוגרלו, כאמור, מעל 4,600 דירות ביישובים קריית גת, אלעד, דימונה, מגדל העמק, רכסים, רחובות, בת ים, קרית ביאליק, בני עי"ש, ראשון לציון, טירת הכרמל, בית שאן, תל אביב-יפו, ירושלים, באר שבע, איכסאל, דיר אל-אסד, צור הדסה ואפרת. כפי שניתן לראות בטבלה, רחובות מובילה במספר הזכאים שנרשמו להגרלות בתחומה, אחריה ראשון לציון, קריית גת, תל אביב-יפו, בת ים והעיר החרדית אלעד.

false

חשוב לציין כי ניתן לממש זכייה אחת בלבד, כך שאם זכאי זכה במסגרת תוכנית "מענקים לרכישת דירות יד שנייה" - אין באפשרותו להירשם להגרלות "דירה בהנחה" הכוללות דירות חדשות מקבלן. במשרד השיכון ציינו כי מי שיקבל הודעה על זכייתו בתוכנית מענקי יד שנייה, תבוטל הרשמתו לכל ההגרלות האחרות שנרשם אליהן בתוכניות דירה בהנחה, ולא יאושר לו להירשם להגרלות נוספות (אלא אם יבטל את זכייתו בהגרלה זו). בכלל זה יוסר רישום הזוכה מרשימות ההמתנה בהגרלות קודמות שבהן השתתף, וכך תימנע ממנו האפשרות לזכות בהגרלות דירה בהנחה, גם אם לא מימש את זכייתו.

עוד חשוב לדעת שהזוכים לא מקבלים דירה מוכנה, אלא זוכים בזכות לרכישת דירה בפרויקט חדש שטרם נבנה. קבלנים שזוכים במכרזי המדינה, ובהם דירות מוזלות, מקדמים את הליכי התכנון והרישוי מול הרשות המקומית - וכאשר הפרויקט קרוב לקבלת היתר בנייה מוזמנים הזכאים להירשם ולבחור את הדירות הרלוונטיות. על הזוכים נאסר למכור את הדירה שבה זכו למשך 5 שנים מיום קבלת המפתח או 7 שנים מיום הזכייה בהגרלה, אולם ניתן להשכיר אותה.

הגרלה נוספת בחודשים הקרובים

שר הבינוי והשיכון, יצחק גולדקנופף, מסר: "בשבועות הקרובים אלפי משפחות בישראל יתבשרו על זכייתם לרכוש דירה בהנחה משמעותית מטעם המדינה. הגרלה זו שונה משאר ההגרלות שהיו עד כה, כיוון שלראשונה, תינתן עדיפות של 20% מהדירות בהגרלות לחיילי המילואים שנלחמים בגבורה בימים אלו. כמו כן, אנו פועלים בימים אלו לפתיחת הגרלה נוספת בחודשים הקרובים. נמשיך לפעול למען הזוגות הצעירים בישראל ולמתן פתרונות דיור ראויים והוגנים לכלל האוכלוסייה".

מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, יהודה מורגנשטרן, הוסיף: "בראש ובראשונה אני מאחל בהצלחה רבה לכל הזכאים שנרשמו להגרלות של 'דירה בהנחה. מטרתנו לקדם פתרונות דיור  לטובת כלל אזרחי ישראל, וכבר בהגרלה הנוכחית ישנן דירות בכ-800 אלף שקל. אנו פועלים מסביב לשעון על מנת להגיע למצב בו ההיצע יעלה על הביקוש ולקדם התחלות בנייה בכדי שכל שיווק שיוצא יהפוך במהירות האפשרית לקורת גג. בחודשים האחרונים אנו מקדמים את תכנית האצת הנדל"ן , במסגרתה כמיליארד שקל יופנו לענף בדרכים שונות, במטרה להסיר חסמים ולקדם את הבנייה בשטח".

מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל, ינקי קוינט, ציין: "ההגרלה הנוכחית היא תוצאה של עבודה מאומצת וממושכת בה לוקחת חלק רשות מקרקעי ישראל, המעידה על מחויבותה המלאה של הרשות לעמוד ביעד שיאפשר לזוגות צעירים לרכוש דירה בסיוע המדינה. בנוסף, אנו פועלים להמשיך להגדיל את היצע הדירות בכל רחבי הארץ. היקף שיווק הקרקעות עד כה בשנת 2024 גבוה יותר מזה של 2023, עם למעלה מ-35 אלף יחידות דיור ששווקו וכ-23 אלף יחידות דיור בעסקות חתומות".

2024-07-09T09:45:33Z dg43tfdfdgfd