בשל מאבק השכר בין האוצר למורים: מחצית מבוגרי התיכונים השנה לא קיבלו ציון בגרות

בשל מאבק השכר בין האוצר למורים: מחצית מבוגרי התיכונים השנה לא קיבלו ציון בגרות

משרד החינוך הודיע כי לא ניתן להעביר את ציוני הבגרות במתמטיקה ואנגלית לתלמידים מכיוון שהמורים לא דיווחו עבורם על ציון שנתי, כחלק מהעיצומים שנקטו לאחר שלא קיבלו את תוספות השכר שהובטחו להם ■ ללא ציון, התלמידים לא יכולים להתמיין לעתודה וכיתה י"ג, ולא יודעים אם לגשת למועדי ב'

July 09th, 20PM July 09th, 20PM ליאור דטל

מחצית מבוגרי התיכונים לא קיבלו ולא צפויים לקבל בעתיד הקרוב את ציוניהם בבחינות הבגרות במתמטיקה ובאנגלית בהן נבחנו לאחרונה. ללא ציון הם לא יכולים להתחיל בהליכי מיון לעתודה בצה"ל, יתקשו להמשיך את לימודיהם במסלולים טכנולוגיים (כיתה י"ג), ולא יודעים האם לגשת למועדי ב' (שגם בו לא יקבלו את הציון).

מבחני הבגרות במתמטיקה ואנגלית נבדקו על ידי בודקים חיצוניים של משרד החינוך שנתנו ציונים למבחנים, אך המשרד הודיע כי לא ניתן להעביר את הציונים לתלמידים מכיוון שהמורים לא דיווחו עבורם על ציון שנתי, כחלק ממאבק ארגון המורים נגד משרד האוצר.

את העיצומים נקטו מורי ארגון המורים לאחר שמשרד האוצר סירב לחתום עמם על הסכם השכר שסוכם בין הצדדים כבר בספטמבר. השבוע, משרד האוצר קיצץ כחצי מיליארד שקל מהתקציב שהיה מיועד לצורך החתימה על ההסכם, בגלל סירוב שר האוצר בצלאל סמוטריץ' לקצץ בכספים הקואליציוניים המיועדים בין היתר לתוספות תקציב למורים החרדים. כעת, אין מקור לממן את ההסכם ולהוציא אותו לפועל בכל מקרה.

כמחצית מהתלמידים קיבלו ציון שנתי בשל העובדה שחלק מהמורים שברו את העיצומים, וכך נוצרו פערים בין התלמידים – חצי מהם יודעים מה ציון הבגרות שלהם, והחצי השני לא.

בהודעה שקיבלו בוגרי התיכונים ממשרד החינוך היום (ג') נכתב כי "בשל עיצומי ארגון המורים דווחו כ-50% מהציונים השנתיים. תלמידים שלא דווח להם ציון שנתי לא יפורסם ציון הבחינה". כלומר, בעקבות עיצומי המורים שנת הלימודים בתיכונים הסתיימה עם תעודות ריקות, התלמידים לא קיבלו ציונים באף מקצוע ונאלצו לגשת לבחינות הבגרות מבלי לדעת מה ציון המגן שלהם. כעת, מחצית גם לא יודעים כמה קיבלו בבגרות עצמה.

ממועצת התלמידים והנוער הארצית נמסר כי "נוצר פער עצום בין התלמידים - מחצית יודעים את ציון הבחינה, יכולים להתמיין לעתודה צבאית ויכולים לשפר את תעודת הבגרות שלהם, בזמן ששאר התלמידים לא. אנחנו בשנת מלחמה, הנוער חי תחת לחצים, חלקנו איבדנו קרובים ומכירים חטופים, חווינו טראומות שאי אפשר לתאר, מפונים מביתנו ומחזיקים בתים של משפחות במילואים ואחים גדולים שנמצאים בלחימה.

"אנחנו מצפים דווקא עכשיו מהמשרד לתמוך בנו, בין אם זאת בעיה טכנית או החלטה משרדית - זה משפיע על המצב הרגשי של התלמידים. התלמידים קוראים לפתרון העניין, סיום עיצומי ארגון המורים ושחרור ציוני בחינות הבגרות בהקדם".

הליך פיטורים מזורז למורים

הסכם השכר עם ארגון המורים נחתם בספטמבר, בעקבות שיבושים ועיצומים שהנהיגו בשנת הלימודים של 2022–2023. תחילה הגיעו הצדדים להסכם בעל פה ב-31 באוגוסט, ערב פתיחת שנת הלימודים, שמנע את השבתת מערכת החינוך, ולאחר כמה ימים נחתם הסכם העקרונות.

לפי הסכם העקרונות, כבר בשנת הלימודים שהסתיימה אמורים היו המורים לקבל תוספות שכר בכמה בפעימות, שיצטברו ביישום מלא לכ-2,000 שקל לכל מורה. ההסכם כולל גם קיצוץ של מחצית מהשעות שהמורים אמורים היו אמורים להקדיש לתלמידים מתקשים ותוספת של שעת לימוד שבועית אחת, שמצטברים לקיצוץ של שעתיים בשבוע העבודה של המורים (שמונה שעות בחודש).

חילוקי הדעות המרכזיים בין האוצר לבין ארגון המורים נוגעים בהליך הפיטורים המקוצר שמשרד האוצר דורש ליישם בקרב מורים שיעברו לעבודה בחוזים אישיים. לדברי האוצר, יו"ר ארגון המורים רן ארז הסכים לדרישה הזאת בעל פה, אף שאינה מוזכרת בהסכם העקרונות ושארז מכחיש זאת. מאחר וארז מסכים למנגנון של תוספות שכר למורים כתחליף לחוזים אישיים, הפער הגדול קשור ליכולת של האוצר לפטר מורים בהליך מזורז.

ממשרד החינוך נמסר: "בשל עיצומי המורים משרד החינוך מנוע להעביר ציוני בגרויות לתלמידים שלא הוזנו להם ציוני המגן. הסיבה לכך היא מנגנון השמירה על טוהר הבחינות. מדיניות המשרד היא כי לבתי הספר שמעבירים למשרד את הציון השנתי של התלמידים, מעבירים את ציון הבחינה. בתי ספר שאינם מעבירים את הציון השנתי, מכל סיבה שהיא, לא מקבלים את ציון בחינה".

2024-07-09T17:29:04Z dg43tfdfdgfd