בחסות הח"כים ובלי פיקוח: תקציבי החינוך החרדי התנפחו פי 2 תוך שנה

עיפים שונים בתקציב של רשתות החינוך החרדיות המפלגתיות גדלו במהלך 2023 ב־100% ובמקרה אחד פי 17. מדובר בדרך כלל בסעיפים המוגדרים בשם כללי ומאפשרים גמישות רבה בהוצאת הכסף. הזינוק במהלך השנה שמאושר בדיעבד מאפשר להציג את התקציב בהתחלה כצנוע בהרבה. אחת התופעות הבעייתיות היא שלכל רשת יש תקציב פעולות ותקציב פעולות מיוחדות - כאשר לחברי הכנסת המאשרים את התקציב לא ברור למה מיועד כל אחד מהם ומה ההבדל.

ח"כים של האופוזיציה בוועדת הכספים מנהלים מאבק לחשיפת התקציב ברמת התקנות - רמת הפירוט המקסימלית, ולא רק ברמה הכללית של תוכניות כמקובל היום (תקנות ותוכניות הם מדרג של סעיפים תקציביים).

לאחרונה פרסם האוצר את נתוני ביצוע התקציב לשנת 2023 ברמת התקנות והתגלו עליות גדולות במהלך השנה בחלק מהתקנות התקציביות של שתי רשתות החינוך החרדיות המפלגתיות, החינוך העצמאי של אגודת ישראל ובני יוסף של ש"ס.

תקנת פעולות מינהל החינוך העצמאי גדלה במהלך 2023 מ־27.6 מיליון שקל במקור ל־62.6 מיליון שקל בסוף השנה, תוספת של 127%. תקנת הפעולות המיוחדות של החינוך העצמאי גדלה מ־64.5 מיליון שקל ל־121.5 מיליון שקל, תוספת של 57 מיליון שקל ו־88%. גם לרשת של ש"ס בני יוסף יש תקנות לפעולות ולפעולות מיוחדות. תקנת הפעולות של בני יוסף גדלה במהלך 2023 מ־3.9 מיליון שקל ל־67.2 מיליון שקל, תוספת של 1,623%, פי 17.

חברת ועדת הכספים של הכנסת ח"כ נעמה לזימי מהעבודה שלחה מכתב ליועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב־מיארה, שבו כתבה כי "עולות שאלות קשות על חוקיות העברת חלק מהסכומים לרשתות הללו". לדברי לזימי, "עולה חשש ממשי כי הנתונים המקוריים המובאים לפני ועדת הכספים אינם תואמים את התקציב שאותו מייעדים לרשתות החינוך החרדיות וזאת מתוך כוונה להסתיר את ההיקפים הגדולים ולערפל את השימושים בתקציב תחת סעיפים סתומים וכלליים כמו פעולות ופעולות מיוחדות".

עוד כתבה לזימי: "עולה כי משרד האוצר מתקצב באופן נמוך סעיפי תקציב מסוימים ובמהלך השנה מגדיל אותם במאות אחוזים בלי שחברי ועדת הכספים מקבלים פירוט של יעדי התקציב". לדבריה, "פרסום קובצי התקציב לשנת 2023 חושף בפנינו את היקף הערפול של התקציב, ומאפשר לנו רק בדיעבד לבחון את ההעברות שאושרו אל מול הביצוע". היא מאשימה ש"לחברי ועדת הכספים אין כל פיקוח על תקנות התקציב שהתנפחו".

ממשרד האוצר נמסר: "תקציב הפעולות מהווה את תקציב המטה של שתי הרשתות וכולל תשלומי ארנונה, שכירויות, חשבונות חשמל וכדומה. תקציב הפעולות המיוחדות כולל תשלום בגין מזכירות, שרתים וכדומה".

באוצר אומרים שתקציב הפעולות של רשת החינוך העצמאי ב־2023 היה נמוך מאשר ב־2022. תקציב הפעולות המיוחדות עלה ב־2023 בשל הגידול במספר התלמידים והסכם המסגרת עם ההסתדרות הכללית.

2024-07-10T03:09:50Z dg43tfdfdgfd