עוד בשורה לבכירי המדינה: המס על מיגון הרכב שלהם יגולם ע"י המדינה ולא בשכרם

אחרי העלאת השכר לבכירי השירות הציבורי, ועדת הכספים קבעה כי הוראת השעה לפיה המס המוטל על שכר הבכירים בשל שדרוג הרכב של חלקם לממוגן - יגולם על ידי המדינה. ח"כ גפני תקף בדיון את נציג האוצר: "למה לא מביאים את כל הנושא של שווי שימוש ברכב לדיון? נקיים דיון נוסף ומקיף בנושא"

אחרי העלאת השכר הנאה הבוקר (רביעי) לבכירי השירות הציבורי, הם זוכים לבשורה נוספת: ועדת הכספים בכנסת אישרה שהמס המוטל על שכר בעלי תפקידים בשל שדרוג כלי רכב המגיעים להם לצורך המיגון שלהם - יגולם על ידי המדינה.

בכך מחודשת הוראה שנקבעה בשנת 2017, ונוגעת לנשיא המדינה, ראש הממשלה, שר הביטחון, שר החוץ, נשיאת בית המשפט העליון ושרים, שקבעו שירותי הביטחון, כי הם מחויבים בשימוש ברכב ממוגן, ולצורך כך מוצמד להם סוג רכב יקר יותר אשר מתאים למיגון זה. ההוראה נקבעה כעת כהוראת קבע. 

>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו והאזינו לתוכנית כסף חדש ב-ynet radio 

בעבר ערערו ראש הממשלה נתניהו ובכירים נוספים על ניכוי משכרם בשל הוראת שב"כ שיש למגן את רכבם, וטענו שאין הם צריכים לשאת בהוצאות הללו ולהחשיבן כהטבה הטעונה בתשלום מס, כמו למשל מיסוי ההטבה של תשלום הטלפון לבכירים.

במהלך הדיון בוועדת הכספים תהה ח"כ ינון אזולאי מדוע ההשוואה הינה בין הפער בין שווי רכב ממוגן לשווי הרכב היקר ביותר לשרים, ומדוע לא בוחרים בשווי ממוצע: "שר יכול לנסוע גם ברכב זול יותר מהרכב היקר ביותר".

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני: "למה זה נעשה בצורה הזו? הרי מדברים על נשיא המדינה שנוסע מטבע תפקידו עם רכב ממוגן, למה הרכב הזה הוא לא חלק מהשירות שהמדינה מעמידה לרשותו, למה צריך להכליל את זה כחלק מהשכר ולהוריד את זה?". אלי ביתן, סגן החשב הכללי באוצר, השיב כי "אלו הוראות המס". 

ח"כ גפני: "אתם יושבים במשרד ועושים את החשבון כמה פחות תצטרכו לשלם כסף. למה אתם לא מביאים את כל הנושא של שווי שימוש, מנשיא המדינה ועד אחרון האינסטלטורים? יש שם המון עוולות, במיוחד לאינסטלטור שחייב רכב מהבוס שלו כדי להוביל צינורות, זה חלק מהעבודה שלו והוא משלם על זה ביוקר על חשבון שכרו". 

אלישיב ממן מרשות המיסים: "הנושא של השווי שימוש הוא הרבה יותר רחב, העליתם פה סוגיה של גיל הרכב, שאלה של אופי מי שנוהג ברכב והמון שאלות אחרות. הוחלט כדי להימנע מהבירוקרטיה ללכת על מס נורמטיבי".

הוועדה אישרה את התקנות, ויו"ר הוועדה סיכם את הדיון: "התקנות הן חלק מהנושא של שווי שימוש, לו יש הרבה היבטים שצריך לקיים עליהם דיון. הגעתי למסקנה שבמשרד האוצר לא רוצים להיכנס לעניין הזה. כאשר ניכנס לעניין ונדבר בהיגיון, יהיו פחות הכנסות למשרד האוצר. אין להם ראש פתוח מסיבה פשוטה, כי הם ירוויחו פחות כסף. אני אעלה את הנושא הזה לדיון פעם נוספת. אבחן את המנופים שיש לנו מול האוצר, אחרת נדבר עד מחר בלילה, נביא טיעונים הגיוניים וצודקים שעולים מהציבור ומהרחוב, אבל בלי מנופים הם לא ישנו, כי זה הרבה כסף, רק ימשיכו לומר שזה החוק, כאילו איפה אנחנו נמצאים. נביא את זה לדיון ונקבל החלטות, יכול להיות שזה יהיה בחוק ההסדרים".

2023-02-01T11:20:50Z dg43tfdfdgfd