האם הריבית תמשיך לעלות ומתי יהיו בארץ מוניות מעופפות? "כסף חדש"

העלאת הריבית שוב משפיעה על הכיס שלנו, הבנקים שוב חוגגים על חשבוננו, מיזם הרחפנים הלאומי מגיע לשלב השני, מיכאל ביטון לא מבין למה אף אחד לא מבקש להיות יו"ר ועדת הכלכלה והמפרסמים לא מתרגשים מהפרת הזכויות במונדיאל בקטאר: האזינו לקטעים הבולטים בתוכנית הכלכלית של ynet radio

הריבית שוב עולה, עד מתי?

השבוע בנק ישראל שוב העלה את שיעור הריבית הבסיסית במשק ב-0.5% נוספים וכעת היא עומדת על 3.25%. בהתאם, ריבית הפריים עומדת על שיעור גבוה במיוחד של 4.75% - הגבוה ביותר מאז שנת 2011. 

בריאיון לתוכנית "כסף חדש" ב-ynet radio התייחס ד"ר גולן בניטה, מנהל חטיבת השווקים בבנק, להעלאת הריבית כמה דקות לאחר ההכרזה ואמר כי בבנק המרכזי מעריכים כעת שהריבית תעלה ללמעלה מ-3.5%, כפי שהעריכו בהעלאה הקודמת. "אנחנו בסבירות די גבוהה לא נעצור בהעלאת הריבית הזו. התחזית הקודמת דיברה על יעד ריבית של 3.5%, אנחנו מעריכים שזה יהיה קצת מעל זה. לאו דווקא בהעלאה הקרובה, אבל בשנה הקרובה", אמר בניטה. המשמעות: ריבית הפריים תעלה ללמעלה מ-5%.

האזינו לריאיון המלא עם צחי שדה בפתח הכתבה.

הפתרון לפקקים? החל ניסוי ב"מוניות מעופפות" בארץ

השבוע החל השלב השני של מיזם הרחפנים הלאומי, במסגרתו 60 מיליון שקל יושקעו בעשר חברות שישתתפו בפיילוט של רשות החדשנות, נתיבי איילון, משרד התחבורה ורשות התעופה האזרחית, במסגרתו ייבחן שימוש ברחפנים גדולים לצורך נשיאת נוסעים ומטענים כבדים ("מוניות מעופפות").

בריאיון ל"כסף חדש" הסביר שגיא דגן, סמנכ"ל חטיבת אסטרטגיה ברשות החדשנות, כי "עדיין אין אישור להטיס אנשים - זה קשור לרישיונות של הכלים שצריכים לעבור אישור הטסת נוסעים, אבל בחצי השני של העשור הזה יכנסו לשוק כלים עם רישיונות, חלק גדול מהם יהיו לקחת מטענים - שזה לא פחות מעניין - אבל אנחנו צריכים להגיע למצב שנוכל באמצע העשור הזה לפתוח בישראל את הכבישים בשמיים".

לריאיון המלא עם דן רבן >>

"מי שמבקש שר זוטר ולא את ועדת הכלכלה - טועה"

בתוך כך, השבוע נמשך ביתר שאת המשא ומתן הקואליציוני ולצד תפקיד שר האוצר, עליו נלחמים בין היתר בצלאל סמוטריץ' ואריה דרעי, נראה כי המאבק על שאר התפקידים הכלכליים בכנסת נזנח מעט. 

בריאיון ל"כסף חדש" אמר ח"כ מיכאל ביטון, יו"ר ועדת הכלכלה היוצא, כי "מי שבסוף לא מבקש את ועדת הכלכלה ומבקש להיות שר זוטר או לא משמעותי - טועה טעות חמורה. וועדת הכלכלה משפיעה על המשק ועל הצמיחה, שומרת על החלשים ועל מעמד הביניים והיא הכלי הכי משמעותי בכנסת ליוקר המחיה, שהוא הכאב הכי גדול".

האזינו לריאיון המלא עם רועי כ"ץ >>

מה עוד היה לנו השבוע ב"כסף חדש"?

בריאיון לדן רבן סיפר אהוד לנגרמן, ראש אגף ג' בחטיבה לביקורת תחומי כלכלה ותשתיות לאומיות במשרד מבקר המדינה, על הדוח שיצא השבוע בנושא בנקאות דיגיטלית בישראל וממנו עולה כי הבנקים לא גלגלו את רווחי הדיגיטציה ללקוחות. בנוסף, גד ליאור - הכתב והפרשן הכלכלי של ynet ושל "ידיעות אחרונות" סיפר על ההשפעה האפשרית של הפיגוע הכפול בירושלים על הכלכלה ועל המשק, וסקר את המועמדים האחרונים במירוץ לתפקיד שר האוצר. כמו כן, דניאל סלאמה - כתב התעופה של ynet ושל "ידיעות אחרונות", דיבר על הדוחות הכספיים שפרסמה אל על, בהם דיווחה החברה על רווח לראשונה מפרוץ הקורונה, ועל ההתאוששות האפשרית של ענף התעופה העולמי.

לתוכנית המלאה עם דן רבן >>

בריאיון לצחי שדה סיפר שחף ארליך, מנכ"ל חברת הפינטק טריא, כיצד העלאת הריבית תשפיע על נוטל המשכנתאות, ובהקשר דומה דיבר אורי חודי - עורך מגזין "ידיעות הנדל"ן" של "ידיעות אחרונות", על ההשפעה האפשרית על שוק הדיור והאם אנחנו בדרך לירידות מחירים. וגם: גד ליאור, הכתב הכלכלי של ynet ושל "ידיעות אחרונות" סיפר על ההתייקרות הצפויה במחירי הדלק והחשמל ודן רבן, כתב שוק ההון והבנקים של ynet ומגיש "כסף חדש", סיפר על הזינוק החד במניה של גריינדר, אפליקציית ההיכרויות של קהילת הלהט"ב, ועל שאר המניות הבולטות במסחר בשבוע שעבר.

לתוכנית המלאה עם צחי שדה >>

בריאיון לרועי כ"ץ סיפר עמית קופינסקי, יצרן ביגוד ישראלי ובעלים ומנכ"ל של חברת Parallelskin, על הזיהום שיוצרת תעשיית הביגוד במזרח בצל חגי הקניות של נובמבר, ואיתי גלאון - לשעבר סמנכ"ל הקריאייטיב של מקאן תל אביב והיום איש קריאייטיב עצמאי, דיבר על מדוע למפרסמים במונדיאל כנראה לא מאוד אכפת מהטענות להפרת זכויות אדם בקטאר. וגם: אדיר ינקו - כתב הבריאות של ynet וד"ר לירז מרגלית - מומחית לפסיכולוגיה חברתית, דיברו על המחקר החדש שמעיד על כך שישראלים מעשנים יותר ומדוע הקמפיינים האדירים נגד עישון לא ממש עובדים, ויואב זיתון - כתב ynet לענייני צבא וביטחון סיפר על החשד ל-100 מקרי הונאה בפיקדון הצבאי.

לתוכניות המלאות עם רועי כ"ץ >>

false false

2022-11-25T05:42:17Z dg43tfdfdgfd