כשזה מגיע לסגירת חשבונות, נתניהו דווקא יודע לקיים הבטחות

כשזה מגיע לסגירת חשבונות, נתניהו דווקא יודע לקיים הבטחות

ראש הממשלה מימש את האיום המרומז והדיח את יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס, שמחה נגד קרן הארנונה וההפיכה המשטרית ■ מירי רגב מצפצפת על נציבות שירות המדינה כל הדרך למרוקו

May 31st, 06AM May 31st, 06AM אבי בר-אלי

היו שחשבו שמדובר בעוד ספין. כאילו בסביבת נתניהו שוב מנופפים באקדח ריק מכדורים. והנה, ראש הממשלה מימש את האיום המרומז ששוגר לפני שבועיים בשמו, והדיח אתמול את יו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס, מהוועדה המוניציפלית של הליכוד.

ביבס, ראש מטה נתניהו בעבר ועד לא מזמן גם איש אמונו, המרה את פיו של הבוס כשהחליט להתנגד להקמת קרן הארנונה שקידמה הקואליציה. ביבס הוסיף חטא על פשע כשחזר בו מפשרה שעליה כבר סגר מול משרד האוצר. זאת, בסתירה להוראה מפורשת של נתניהו, ולפיה יש לתמוך בהקמת הקרן ויהי מה.

לכן, זמן קצר לאחר שביבס כינה את הליך החקיקה של הקרן "משחק מכור", דלפה כוונת נתניהו להדיחו מהוועדה הפנים־ליכודית היוקרתית ורבת ההשפעה. ואמנם, באופן אבסורדי, יו"ר מרכז השלטון המקומי — שהוא גם חבר ליכוד — לא יהיה חבר בוועדה שתקבע את זהות מועמדי הליכוד לקראת הבחירות המוניציפליות בנובמבר, ויישאר בחוץ.

בליכוד, ברגע שאתה אומר אמת — אתה שמאלן"

היחסים בין נתניהו לביבס נהפכו עכורים לאחר שהשלטון המקומי הצטרף להשבתת המחאה בעקבות פיטורי שר הביטחון יואב גלנט, וביבס סומן בעקבות כך כמי שנמנה עם מחנה המתנגדים להפיכה המשטרית. "בליכוד, ברגע שאתה אומר אמת — אתה שמאלן", נאנח מאוחר יותר ביבס בריאיון ל"ידיעות אחרונות", וקבל על כך שתנועת הליכוד "נשבתה בידי קיצוניים". בכך, למעשה, הוציא את עצמו ביבס ממעגל מקבלי ההחלטות במפלגה, ולשם יוכל לשוב רק אחרי שיתמודד על ירושת נתניהו.

תחת ביבס מינה נתניהו ליו"ר הוועדה המוניציפלית את איש אמונו, מנכ"ל הליכוד צורי סיסו, ולצדו הציב את חברת הכנסת לשעבר אסנת מארק. לעומתם, שני המועמדים מטעם עצמם — ניר ברקת ומיקי זוהר — לא קיבלו את התפקיד, שאותו נדרש נתניהו לאייש באנשי אמון צייתניים וחסרי שאיפות פוליטיות. אחרי הכל, למועמדי הליכוד בבחירות המוניציפליות צריך שיהיה ברור למי הם חייבים את תמיכת המפלגה.

את סיסו רצה נתניהו למנות למנכ"ל הכנסת (אך היו"ר אמיר אוחנה הטיל וטו). מארק הוזכרה כמועמדת להחליף את סיסו בניהול הליכוד, ואז יועדה לתפקיד מנכ"לית משרד המדע (בגיבויה של שרה נתניהו). בזכות מינוי שני אלה כעת ישיג נתניהו רוב מובטח בוועדה המוניציפלית, שאת הצלע השלישית בה יאייש יו"ר מרכז המועצות האזוריות, שי חג'ג'.

באופן אבסורדי, יו"ר מרכז השלטון המקומי — שהוא גם חבר ליכוד — לא יהיה חבר בוועדה שתקבע את זהות מועמדי הליכוד בבחירות המוניציפליות

בנוסף, מינה נתניהו שני משקיפים לוועדה — אחד מכל "מחנה" בליכוד: שר התיירות חיים כץ (מטעם מחנה לוין) וח"כ דוד ביטן (מטעם השאר). וכדי להדק את האחיזה בתוצרי הוועדה ולשלוט בסדר יומה, מינה נתניהו למזכיר הוועדה את יועצו החדש־ישן, דוד שרן. שרן, אגב, שצורף באחרונה לפמליית ראש הממשלה אחרי שהשלים את עדותו בתיק 4000 — יקבל את שכרו מתנועת הליכוד בזכות תקן חדש במצודת זאב: ראש לשכת יו"ר המפלגה.

החבר'ה במרוקו, הישראבלוף כאן

שרת התחבורה מירי רגב סידרה לעצמה ולמקורביה טיול צ'ופר ממושך במרוקו, על חשבון משלם המסים. כמעט שמונה ימים של שיכרון חושים, "אופציות לפגישות" וקברי צדיקים — שמרוב מאמץ להסתירם מעיני הציבור נדמה כי אין מי שלא עודכן בכך.

ובכל זאת, הטיול של רגב בין רבאט, קזבלנקה ומרקש כן ראוי להגדרה של "סיור לימודי" ולא מכיוון שילמד משהו את המשתתפים בו. אחרי הכל, את מה שרגב ושלושת המוסקטרים שלה (יגאל עמדי, נסים פרץ ומשה שמעוני) ילמדו במרוקו — אפשר היה לרכז גם ביום וחצי.

הסיור הוא לימודי עבור אלה שנותרו בארץ. כך, למשל, הסיור לימד מיהם אנשי אמונה של רגב בענף תחבורה, ולא, לא מדובר באנשי מקצוע — היות שלא נותרו כאלה — אלא במינויים הפוליטיים שהצניחה סביבה. עוד ניתן ללמוד מהטיול מיהו מנכ"ל משרד התחבורה בפועל — גם אם הוא נפסל מלכהן בתפקיד.

בינואר החליטה ועדת המינויים של נציבות שירות המדינה כי ראש המטה של רגב לשעבר, משה בן זקן, הוגה ה"ליכודיאדה" באילת ומי ששימש עד לאחרונה לוביסט עבור התאחדות הקבלנים, לא יוכל בינתיים לנהל משרד ענק ומוטה פרויקטים כמו משרד התחבורה, מפאת היעדר ניסיון ניהולי.

מה שעשתה רגב היה להתחכם: היא מינתה את בן זקן לממלא מקום המשנה למנכ"ל המשרד – והציבה "מעליו" כמנכ"ל זמני את אחד הסמנכ"לים הנוחים יותר לטעמה, אבנר פלור, רק כדי שזה ישמש "פרונט מן", עד שבן זקן יצבור את הניסיון הדרוש ואז יוגש מחדש לאישור הנציבות. אלא שגם את הישראבלוף השקוף הזה לא מסוגלת רגב לעטוף במינימום של אלגנטיות ופשוט חייבת לעשות הכל מהמקפצה.

כך, את פמליית רגב לביקור הרשמי במרוקו הוביל דווקא בן זקן, ואילו פלור — ה"פרונט מנג'ר", נשאר לעבוד בירושלים. ייתכן כי במקביל לכהונתו כמנכ"ל על הנייר, פלור מתפקד גם כסמנכ"ל תנועה, כממלא מקום מנהל אגף הרישוי, כממלא מקום חלקי של ראש מינהל התשתיות ואוטוטו, גם כממלא מקום יו"ר רשות התחבורה הציבורית. והכל משום נטישת הפקידות המקצועית את המשרד.

כך, כשהשדרה הניהולית במשרד התחבורה מתפוררת והמנכ"ל הפיקטיבי כורע תחת מילויי מקום — המנכ"ל האמיתי טס לשרוף שמונה ימים במרוקו, ולו כדי שבחודש הבא יוכל להציג לנציבות שירות המדינה ניסיון ניהולי בכיר.

2023-05-31T03:24:58Z dg43tfdfdgfd