הדלק התייקר ב-33 אגורות, אך יוזל בשישי: המס יופחת לחודשיים

ליטר דלק התייקר ל-7.17 שקלים, המחיר הגבוה ביותר מאז יולי 2022, אך יירד בחזרה למחיר ששילמנו בינואר כבר בעוד יומיים. זאת, לאחר ששר האוצר פרסם את הצו להפחתת המחיר אחרי הלחצים בעקבות ההתייקרות

false

מחיר הדלק עלה היום (רביעי) ל-7.17 שקל לליטר בשירות עצמי למשך יומיים, ויופחת בחזרה למחיר ששילמנו בינואר, בלילה שבין חמישי לשישי. זאת, לאחר ששר האוצר בצלאל סמוטריץ' פרסם את אמש את הצו להפחתת מחיר הדלק, ברגע האחרון, לאחר שכבר בתחילת השבוע נודע כי המחיר צפוי לעלות בפברואר ב-33 אגורות - המחיר הגבוה ביותר לליטר מאז יולי 2022. השיא הקודם היה ביולי, אז טיפס המחיר ל-8.08 שקל לליטר - ולאחר מכן הופחת המס על הדלק בשקל שלם על ידי הממשלה הקודמת. עד סוף ינואר הפחתת המס על הדלק עמדה על 13 אגורות בלבד. 

אתמול בצהריים הודיע סמוטריץ כי החליט לפרסם צו להפחתת הבלו על הדלק באופן שיבטל את העלייה וייכנס לתוקף תוך 48 שעות, כך שמיום חמישי בחצות המחיר יחזור ל-6.84 שקל. למעשה, מדובר כעת בהפחתה של 46 אגורות בסך הכל, כאשר ההפחתה של ה-33 אגורות תהיה בתוקף כהוראת שעה עד סוף חודש מרץ. הפסד הכנסות המדינה ממיסים כתוצאה מהפחתת מס הקנייה והבלו צפוי לעמוד על 200 מיליון שקל.

לפני שבוע ירד מחיר הדלק ב-10 אגורות ל-6.84 שקל לליטר בשירות עצמי, זאת בעקבות חתימת השר סמוטריץ' על הצווים להפחתת מס הקנייה ומס הבלו על הבנזין - בעקבות הארכת ביטול מס הפחם שהחל בשנה שעברה על ידי הממשלה הקודמת. 

>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו והאזינו לתוכנית כסף חדש ב-ynet radio

מינהל הדלק והגז במשרד האנרגיה מפרסם בכל חודש את מחירי הדלק לחודש הבא, על סמך חישוב ממוצע מחירי הדלק באזור אגן הים התיכון בחמישה ימי מסחר, שקדמו לשני ימי העבודה האחרונים בכל חודש. נוסחת חישוב מחירי הדלק מורכבת מרכיבים שונים וביניהם: מחיר לליטר בנזין באגן הים התיכון כפי שנסחר בימי הציטוט, סל הוצאות שיווק, מס הבלו, מס ערך מוסף. הנוסחה נקבעת על פי שער החליפין היציג האחרון שפרסם בנק ישראל ביום שקדם לשני ימי העבודה לפני יום העדכון. המחיר המשוקלל עלה בכמעט 5% ביחס לעדכון הקודם.

חן בר יוסף, מנהל מינהל הדלק והגז במשרד האנרגיה, הבהיר כי "עליית המחירים החודש היא חלק מעליית מחירים בינ"ל הן במחירי הנפט ויתרה מכך במחירי הבנזין. הסיבות לעלייה הן המשך הסנקציות על מטעני נפט רוסיים והחמרתן ובנוסף מזג האוויר. הסופה החמורה שפקדה את מרכז ארה"ב בתחילת החודש הובילה להשבתה של בתי זיקוק ולצמצום ההיצע בארה"ב ולהגברת ביקושים לבנזין ודלק למטוסים. אלו הסתכמו בעליית המחירים אותה נחווה בתחנה.

2023-01-31T20:25:39Z dg43tfdfdgfd