נדנדת מחירי הדלק היא עוד עדות ל"כלכלת התבהלה" של נתניהו וסמוטריץ'

העלייה החדה במחירי הדלק הלילה פורסמה לציבור כבר ביום ראשון, אבל רה"מ ושר האוצר הודיעו על "ביטולה" ברגע האחרון. כך, הלילה המחיר עלה לשיא מאז יולי, בשישי יירד חזרה - וזאת אחרי שרק לפני 10 ימים היה שינוי נוסף במחיר. והמקור התקציבי? אילתרו משהו. פרשנות

false

לא, אנחנו עוד לא שם. ישראל עדיין אינה "רפובליקת בננות". אולם אחדים מהתנאים המתוארים לקיומה - מלבד שחיתות - שהם חוסר יציבות של השלטון, קבלת החלטות חפוזות ופעולות שאינן מיטיבות דווקא עם התושבים - כבר כאן. ממציא הביטוי הוא הסופר האמריקני או הנרי, שדמיין מה קורה במדינה הדמיונית "אנצ'וריה" בספרו המפורסם "כרובים ומלכים", שאותו כתב בהונדורס.

לא, אין לנו כאן, עדיין - ונקווה מאוד שגם לא יהיו - משטר מושחת, המאופיין בהיעדר דמוקרטיה, הבדלי מעמדות קיצוניים, שחיתות ושימוש בצבא לדיכוי העם. אולם, דומה ששלושה תנאים ל"רפובליקת בננות" כבר מצויים כאן: הנהגה בלתי יציבה, שנכשלת במשימותיה, החלטות שנשלפות מהמותן ברגע האחרון וגם אי דאגה לבריאות העם.

>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו והאזינו לתוכנית כסף חדש ב-ynet radio 

הרי כבר ימים רבים ברור לכל בר דעת שמחירי הדלק שוב עומדים לעלות. אבל רק בממשלה לא קראו את המפה. וכך, כמנהג ארצות המזרח התיכון, נשלפה ההחלטה אחרי הרגע האחרון. וזה פשוט נשמע כמו "כלכלת תבהלה".

ביום שבלילו אמור מחיר ליטר דלק אוקטן 95 לקפוץ - ולא לפתע - ב-33 אגורות, התעוררו במשרדי ראש הממשלה והאוצר וממש אחרי הדקה ה-90, "בזמן פציעות" של הממשלה החבולה מההתייקרויות - התקבלה ההחלטה: נבטל את עליית מחיר הדלק.

אולם, מתברר ששריקת הסיום כבר נשרקה ו"זמן הפציעות" הסתיים, והלילה יעלו מחירי הדלק ב-33 אגורות. למה? כי לפי החוק על שר האוצר לחתום על צו לביטול מס על הדלק ולהציגו להערות הציבור למשך 48 שעות (אנחנו עדיין בדמוקרטיה, אך אפשר לבטל גם את החוק הזה).

וכך - אחרי הבלגן שהיה כאן רק בשבוע שעבר, כאשר ראש הממשלה ושר האוצר שלו החליטו, בעוד שליפה מהמותן, להוזיל 10 ימים לפני סוף החודש את המס על הדלק בעשר אגורות, השניים החליטו, אחרי הרגע האחרון ("זמן הפציעות" כבר הסתיים כזכור), לבטל את ייקור הדלק שייכנס הלילה לתוקף. 

וכך הבלגן ממשיך לחגוג. ננסה אנחנו לעשות בו קצת סדר: היום, עד חצות, נשלם על ליטר דלק בשירות עצמי 6.84 שקל. מדקה אחרי חצות וגם מחר ומחרתיים נשלם את המחיר החדש עם העלייה של 33 אגורות- 7.17 שקל. ובחצות הלילה של יום שישי יצטרכו בעלי תחנות הדלק לעדכן שוב את המחיר במשאבות, ככל הנראה ל-6.84 שקל.

ולמה ככל הנראה? כי הצו טרם נחתם על ידי שר האוצר - וברשות המיסים ובמשרד האנרגיה עדיין לא יודעים מה בדיוק ייכתב בו.  

אבל, אין זה הבלגן הראשון בסעיף חוסר היציבות והכשלון בקבלת החלטות של הממשלה החדשה: ימים ספורים בלבד לאחר כינונה מיהרו האדונים נתניהו וסמוטריץ' לכנס מסיבת עיתונאים בהולה (בדמוקרטיה שלנו יש עדיין מסיבות עיתונאים, גם אם לא תמיד מרשים להציג בהן שאלות) - ולהכריז: נבטל את התייקרות הארנונה והדלק ונפחית את התייקרות החשמל והמים ב-70%.

רק דבר אחד, די אופייני ל"רפובליקת בננות", לא נלקח בחשבון: מהיכן ימומנו ההוזלות הללו. 

וכך חלפו להם שבועיים עד שנמצא פיתרון חלקי, מתאים למצב האילתור של הממשלה: זו תחדל להעביר כספים לקרן החשובה, המשמשת לפיצוי האזרחים בימי סגריר של מלחמה ואסונות טבע חלילה. אולם, למאלתרים התברר שגם זה לא מספיק, אלא להנחה קטנה במחירי הדלק (10 אגורות לעומת שקל שלם שהפחיתה הממשלה הקודמת) וביטול מס הפחם להוזלה חלקית מאוד במחירי החשמל.

וכאמור, יש עוד סעיף אחד ב"רפובליקת בננות", שהוכח לנו כבר בחודש הראשון לממשלה השישית של נתניהו, והוא שהממשלה לאו דווקא פועלת לטובת אזרחיה. הפעולה הראשונה - הדחופה! - שביצע בצלאל סמוטריץ', שעות ספורות בלבד לאחר שהתיישב על כורסת שר האוצר, הייתה לבטל את העלאות המיסים על המשקאות הממותקים והכלים החד פעמיים. לפחות קיים את שהבטיח, אבל ממש לא החלטה לטובת בריאות התושבים.

היום הודיע יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ דוד ביטן, כי הממשלה חייבת לבטל את כל ההעלאה של 8.2% במחיר החשמל ולא להפחיתה רק ב-1.5%. חכה, מר ביטן הנכבד. עוד לא פסו השליפות מהמותן של הממשלה הזאת. עכשיו מחפשים עדיין מקורות מימון לחלק מביטול ההתייקרות. אחר כך אולי יחלטרו עוד קצת, כדי לקיים את הצעתך, שאגב איננה רעה כלל ועיקר.

ובינתיים מחר בבוקר האזרחים לא כל כך יחלטרו: הם ישלמו יותר על הדלק, החשמל, המים והארנונה וימתינו לשליפה הבאה מהמותן. אגב, ברפובליקה שלנו לפחות הבננות, ככל הידוע לנו, לא התייקרו.

2023-02-01T05:15:13Z dg43tfdfdgfd