בקרוב המשילות תועמד למבחן - גם במעבר החציה בחולון

בקרוב המשילות תועמד למבחן - גם במעבר החציה בחולון

דרעי, שמצטייר כמבוגר האחראי בממשלה הנרקמת, עלול להפר באופן בוטה את תנאי עסקת הטיעון שלו, הסערה על הקמת מטרופולין חדשה בנגב והפתרון לכעס של משתמשי מוביט ■ כל מה שצריך לדעת על היום שהיה בכלכלה

November 24th, 17PM November 24th, 17PM חגי עמית

שמור על פרופיל נמוך, אל תעיר כשחותכים אותך על הכביש ובטח אל תצפצף לאף אחד. כשמישהו זורק לכלוך על הרצפה תתעלם, כשתוקפים מישהו אחר על לא עוול בכפו תמשיך ללכת ישר, כאילו לא ראית, תדאג לא להיות מעורב. תן למרחב הציבורי בישראל להיהפך לג'ונגל. נכון שחינכו אותך להיות אכפתי, אבל לך תדע מי יתהפך עליך ככה פתאום, ישלוף עליך סכין באמצע היום במעבר חציה וידקור אותך.

קל להתייחס לרצח המחריד של יורי וולקוב כמקרה שממנו יש להפיק את הלקחים האלו. אלא שחשוב לזכור כי המקרה של וולקוב כל כך מזעזע דווקא משום שהוא נדיר. בפועל, אסור להשלים עם הפקרת המרחב הציבורי. יש להמשיך להילחם עליו, דווקא כלקח מהטרגדיה הזו.

עד היום השר המיועד למשרד לביטחון פנים, איתמר בן גביר, מיקד את הצהרותיו בדבר היעדר המשילות בישראל ובחוסר האונים של זרועות החוק בהתמודדות עם הפשיעה במגזר הערבי-ישראלי. אלא שהמשילות חיונית בכל תחום ומגזר. גם במעבר חציה בחולון, וגם במאחזים ביהודה ושומרון. היא חיונית אפילו במקרים שבהם פוליטיקאים מגיעים להסכמים עם בית המשפט ועם מערכת החוק ולא מקיימים אותם. אזרחי ישראל צריכים לדעת כי חוקי המדינה זוכים לכבוד ויש מי שמגן עליהם – בין אם מדובר ברוכב קטנוע שחתך אותם בכביש ובין אם מדובר בפוליטיקאי המגיע לעסקת טיעון - והנושא הזה יעמוד למבחן בממשלה בקרוב.

בתוך ממשלת הימין הנרקמת בימים אלו, שר הפנים לשעבר אריה דרעי מצטייר כמי שעשוי לקחת על עצמו את תפקיד המבוגר האחראי. פוליטיקאי מבוגר ולא קיצוני אשר בהיסטוריה הרחוקה שלו ידע לשבת גם בממשלת שמאל, בעל ניסיון רב ומי שאינו שש אלי קרב בזירה הפלסטינית. האיש שתמך בעבר בחוק הגיוס, שמצטייר כפחות קיצוני ופחות אדוק בכל הנוגע ליחסי דת ומדינה וביחס לנבחרי מפלגת יהדות התורה. אלא שבתחום אחד דרעי הוא סמן קיצוני בגוש הימין. מדובר בטוהר המידות האישי שלו. דרעי הורשע לפני כ-20 שנה בעבירת שוחד ונכנס לכלא. למרות זאת הוא שיקם את הקריירה הפוליטית שלו וחזר להוביל את ש"ס. רק שאז הוא הסתבך פעם נוספת עם החוק והואשם בעבירות מס.

הסדר הטיעון שאליו הגיע אריה דרעי בבית משפט בסוף 2021 בגין עבירות אלו לא עניין יותר מדי את הציבור הישראלי. האירוע המשפטי הגדול של התקופה, משפטו של בנימין נתניהו, כבר השתלט על סדר היום - ודרעי הרי כבר ישב בכלא לפני 20 שנה – אז למה שנתעניין בעבירות המס שלו ובעסקת טיעון שלא נגמרה במאסר? למרות האדישות הזו, מתברר שבעסקה שעשה דרעי עם בית המשפט דאז הוא התחייב לפרוש מהכנסת, ללא הגבלת זמן. כך שהתוכנית הנוכחית שלו להתמנות לתפקיד שר בממשלה עשויה להיות הפרה של תנאי עסקת הטיעון שלו עם בית המשפט.

ומה עוד?

1. באר שבע היא אולי בירת הנגב, שנאבקת כבר שנים ארוכות למשוך אליה מעסיקים ואוכלוסיות חזקות, אבל מתברר שיש בממשלה מי שמאמין שלישראל דרוש עוד מטרופולין בנגב שיתחרה בה. יו"ר מטה התכנון הלאומי, שלומי הייזלר, חשף השבוע כי תוכנית למטרופולין כזה מקודמת במטה – ועורר סערה.

2. כבר היו לנו בנקאים שמעלו בתפקידם ועובדים שגנבו מהקופה. אבל המקרה של עמי יוספאן - עובד התעשייה האווירית שגנב חלקי מטוסים ממקום עבודתו כדי למכור אותם – הוא משהו אחר לגמרי.

3. מי שמשתמש באופן קבוע במוביט, האפליקציה שהפכה את השימוש בתחבורה הציבורית לנגיש וליעיל למגוון אוכלוסיות, שם לב כנראה לכך שהפרסומות והמודעות השתלטו עליה. עד כדי כך שהן מקשות על השימוש בה. יכול להיות שהוא ייאלץ להתחיל לשלם כדי להימנע מהן.

4. בזמן שחשבון החשמל הישראלי עולה, יצחק תשובה מוכר שני שלישים מהגז הישראלי שהוא מוציא מהאדמה לירדן ולמצרים – ורושם רווחי שיא.

2022-11-24T16:03:03Z dg43tfdfdgfd