סמוטריץ' נגד הנגיד: טעה בהגדלת הפריים במשכנתא, עצת אחיתופל

שר האוצר אמר בכנס יועצי המשכנתאות כי בנק ישראל טעה בהערכת המצב לפני כשנה כשהוריד את רכיב הפריים, והייתה לכך תרומה להאצה בביקושים ולמצוקה שחווים כעת הרוכשים. "המציאות היא שהיה פיתוי גדול להגדיל את הפריים, אבל מדובר ברכיב בסיכון גבוה - ולפעמים סיכונים מתממשים"

שר האוצר, בצלאל סמוטריץ', אמר היום (ג') בכנס התאחדות יועצי המשכנתאות שנערך באילת כי "בנק ישראל, לפני למעלה משנה, העריך שלא הולכים להעלאת ריבית והגדיל מאוד את מרכיב הפריים בהלוואות במינוף גבוה שבהן ההון העצמי נמוך מאוד - וטעה בהערכת המצב. הייתה לכך תרומה להאצה בביקושים. כי כשבנק ישראל אומר שאין בעיה הריבית לא הולכת לעלות יש כסף זול - כולם רצים לקנות דירות".

סמוטריץ' הוסיף כי "ברור שהוא טעה בהערכה וזה בסדר, זה לא מדע מדויק וזו לא נבואה. הוא טעה בהגדלת רכיב הפריים מתוך ההלוואה, כיוון שהמצוקה הגדולה של רוכשים רבים היום היא תוצר של זה". ליועצי המשכנתאות אמר: "גם אתם התפתיתם לומר ללקוחות שהריבית נמוכה, ואם נמנעתם לתת עצות אחתיופל כאלה אז מגיע לכם מחיאות כפיים עכשיו".

עוד אמר סמוטריץ' כי "המציאות היא שהיה פיתוי גדול להגדיל את רכיב הפריים שהיה נמוך מאוד, אבל מדובר ברכיב בסיכון גבוה - והנה לפעמים סיכונים מתממשים. לנו כמידנה יש מה להפיק לקחים מזה". 

הוא הוסיף כי "אנחנו מנסים למצוא פתרונות להקל על הרכושים, חלקן נוגעים להקלות רגולטריות, חלקן בתחומים אחרים. אנו מבינים את המצוקה של הציבור והצורך לתת מענה. חלק גדול מהמצוקה היה יכול להימנע לו מראש היינו מנהלים סיכונים קצת יותר טוב. המדינה כמדינה חייבת לנהל ניהול סיכונים גמיש. אני תמיד אומר לנהל סיכונים בצורה שמרנית, אבל כן גמיש ומאפשר, אבל אם היו נזהרים יותר בעולם המשכנתאות ובונים תיק קצת פחות מסוכן גם אם יותר יקר במבט ראשון, אנשים רבים היו חוסכים קושי אמיתי. אנשים שההחזר החודשי עלה ב-1,500 שקל בחודש לא מסוגלים לעמוד בזה. אם רק שליש מהמשכנתא חשוף אז רק שליש עולה. מתמטיקה פשוטה".

2023-01-31T17:45:02Z dg43tfdfdgfd