שרון גל שאל על ההפיכה ונגיד בנק ישראל גימגם – האם זה קשור למה שיהיה בנובמבר?

שרון גל שאל על ההפיכה ונגיד בנק ישראל גימגם – האם זה קשור למה שיהיה בנובמבר?

נגיד בנק ישראל, אמיר ירון, מתבטא באופן שונה מבעבר, אף שכל סכנות ההפיכה המשטרית שגופים שונים הזהירו מפניהן לא השתנו ■ וגם - הדולר מזנק, והחלומות על בשר מעבדה עלולים להתנפץ ■ כל מה שצריך לדעת על היום שהיה בכלכלה

May 24th, 14PM May 24th, 14PM רותם שטרקמן

ייתכן שהריאיון הכי מעניין באחרונה עם נגיד בנק ישראל, אמיר ירון, שמנסה באופן נואש להסביר לציבור המתקשה לשלם את המשכנתא את העלאת הריבית האחרונה, היה בערוץ 14, עם שרון גל.

לקראת סוף הריאיון שאל גל את הנגיד גם לגבי הריאיון שלו לריצ'ארד קווסט, ב-CNN, לפי כחודשיים, שם התבטא ירון בחריפות נגד ההפיכה המשטרית. "מה פתאום נגיד מקצועי לוקח צד ומספר לעולם שהרפורמה המשפטית תפגע בכלכלה?" שאל גל את אמיר. או בקיצור: למה לכבס את הכביסה המלכוכלת שלנו בחוץ, ועוד באנגלית?

הנגיד הופתע וגימגם. גל לא ויתר – ובצדק. הוא היה מנומס אבל הבין שמתפתח לו פה סיפור קטן, שלא לומר סרטון שהוא יוכל להפיץ בכל הרשתות החברתיות.

גל לחץ על ירון ושאל אותו איך ובמה בדיוק תתבטא תהיה הפגיעה של ההפיכה המשטרית בכלכלה – "תן לי דוגמה קונקרטית אחת", הוא ביקש. הנגיד שוב נאלם דום. בתשובה הוא ניסה להגיד שבאותו ריאיון הוא גם החמיא לכלכלת ישראל. כשגם בשאלה הבאה ירון המשיך לגמגם, גל ריחם עליו ונפרד.

וזה מוזר. הרי זה לא שירון לא יודע עד כמה רעה ומזיקה ההפיכה המשטרית לכלכלת ישראל. למעשה, הוא כבר אמר את כל מה שצריך לומר בנשוא. וחוץ מזה, יש מספיק מכתבי כלכלנים, ריאיונות עם מומחים ועצומות שמסבירים את זה.

הפגיעה בדמוקרטיה הישראלית תפגע אנושות במשק. בהייטק כבר צנחו ההשקעות וחברות חדשות נרשמות מחוץ לישראל. אנשים מחפשים ארצות לעזוב אליהן, כיצד להוציא חסכונות, וגם עצם אי־הוודאות פוגעת בכלכלה. גם הדולר עולה, ומשפיע על האינפלציה, והירידה בהכנסות ממסים פוגעת בתקציב המדינה (יום שחור היה היום עם העברת התקציב).

יש השפעות בלי סוף, והפגיעה במוסדות מתרחבת: פגיעה בזכויות עובדים, פגיעה בעצמאות בית המשפט, אפילו בעצמאות בנק ישראל היו פוליטיקאים שניסו לפגוע. רק השבוע ראינו ניסיון חבלה באחת הרשויות הכי חשובות לכלכלה – רשות התחרות.

ואם ירון צריך עוד הפניות, הרי שקרן המטבע אמרה את כל זה, וגם חברות הדירוג אמרו. מה הייתה הבעיה של הנגיד להזכיר את הדברים האלה? הוא גם היה יכול לתת תשובה הנוגעת לתפקיד האישי שלו: הוא הרי הפנים הכלכליות של ישראל והיועץ הכלכלי של הממשלה, מותר לו לדבר על הנושאים האלה – זו אפילו חובתו. כמו שהוא צריך לדבר על שילוב חרדים וערבים בשוק העבודה ועל החשיבות של לימודי ליבה לחרדים, שלא נכנסים לתוכניות החינוך. איך הוא ימכור את המשק למשקיעים, ללקוחות, לתיירים, ולחברות בינלאומית, אם הוא לא יספר להם את האמת?

אז למה בעצם הנגיד גימגם? הייתכן שזה כי נובמבר מתקרב וראש הממשלה, בנימין נתניהו, יצטרך להחליט על הנגיד הבא או על הארכת כהונתו של הנגיד הנוכחי? קשה לי להאמין.

מה עוד קורה

1. התקציב אושר הבוקר. נתניהו באלמנט שלו - אז למה הדולר מזנק?

2. צרות גם בענף הפודטק - ההשקעות צונחות וחברות נסגרות

3. משתפים סיסמאות? נטפליקס מרחיבה את מאבקה בשיתוף סיסמאות ליותר מ-100 מדינות ברחבי העולם. החברה תתחיל לגבות תשלום נוסף של 8 דולר בחודש עבור הוספת חבר

4. מי אחראי אצלכם בבית על חוקים שיעורים פרטיים והסעות ילדים לחברים - קוראים לזה העבודות השקופות

5. דו"חות הבנקים מגלים: הר הפיקדונות ללא ריבית של הציבור — גבוה משחשבתם

6. במדור המסלול שלי - דנה רוזנברג עבדה בחברת הייטק, נהנתה מהתנאים, אבל כשפיטרו אותה היא החליטה לשנות כיוון ופתחה עסק לאילוף כלבים. "הצלחתי בתוך שנתיים יש לי הרבה לקוחות ועשרות אלפי עוקבים"

2023-05-24T12:07:14Z dg43tfdfdgfd