בחסות המלחמה: יוקם מתחם אשפוז בירושלים על מגרש האימונים של בית"ר

בחסות המלחמה: יוקם מתחם אשפוז בירושלים על מגרש האימונים של בית"ר

במשרד הבינוי והשיכון הסבירו כי המתחם החדש בבית החולים שערי צדק נחוץ לאור הגידול באוכלוסייה במרחב ירושלים ■ במקביל מקודמת על ידי רשות מקרקעי ישראל תוכנית צמודה שכוללת הקמה של מבני תעסוקה וחינוך

November 19th, 13PM November 19th, 13PM רנית נחום-הלוי

צוות תכנון יוקם במטרה לקדם במהירות את בנייתו של מתחם אשפוז חדש בן 18 קומות במרכז הרפואי שערי צדק - על שטח שהיה מגרש האימונים של בית"ר ירושלים, והוא עתיד לכלול מנחת מסוקים ומרחבים מוגנים.

בפגישה שהתקיימה בשבוע שעבר בלשכתו של שר הבינוי והשיכון יצחק גולדקנופף ובהשתתפות ראש עיריית ירושלים משה ליאון, מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) יעקב (ינקי) קוינט ומנכ"ל המרכז הרפואי שערי צדק פרופ' עופר מרין, הוחלט כי בתוך חודש יוקם צוות לקידום הפרויקט, שיכלול בכירים מטעם כל הגופים המעורבים.

חלק ניכר מהקומות יהיו צריכות להיות ממוגנות, ולכן ייבנו מתחת לקרקע. "הקמת המתחם נועדה לתת מענה רפואי להתפתחות הדמוגרפית הגדולה שעברה ועוברת ירושלים וסביבותיה בעשרות השנים האחרונות", נכתב בהודעת משרד הבינוי והשיכון. "המלחמה לימדה אותנו על החשיבות של מבני רפואה ממוגנים ועל הצורך של מנחת מסוקים שיוכל לאפשר הטסה של פצועים", הוסיף השר גולדקנופף.

בשבועות האחרונים שקד מינהל התכנון בזירוז הליכים כמעט בכל אספקט שיש לו קשר כלשהו למלחמה, החל בהקמת ממ"דים בהליכים מזורזים עד בניית שכונת מגורים ומוסדות ציבור למפונים ללא היתר וללא תוכנית. גורמים רבים הביעו חשש כי מהירות הפעולה וההקלות הרבות ישמשו פרצה לתכנון וקידום תוכניות שלא בהכרח נועדו לצורכי המפונים או המיגון.

לפני כשבוע, בדיון במועצה הארצית לתכנון ובנייה שעסק בתיקון לחוק שיאפשר קידום שכונות מגורים ומוסדות ציבור למפוני קו העוטף וקו הגבול בצפון, התברר כי התיקון כולל בין היתר הקמה של מתקני תשתית, דלק, גז ונפט. חברי הוועדה שנכחו בדיון העלו חשש נוסף הנוגע לקידום תוכניות המנוגדות למגמות התכנון הארצית והמחוזית.

גם במקרה של מתחם האשפוז החדש מתעוררת שאלה לגבי תוכנית מקבילה שמקדמת רמ"י מאז 2019 בשם "עמק ציון". תוכנית זו, המשתרעת על 37 דונם מדרום לשערי צדק, עתידה לכלול בין היתר מתחמי תעסוקה ומוסדות חינוך. "הרשות מקדמת את פיתוח והרחבת בתי החולים בירושלים, והיא תוביל תכנון משולב בעמק ציון למגורים, לתעסוקה ולהרחבת שערי צדק", אמר על כך מנכ"ל רמ"י קוינט.

במשרד הבינוי והשיכון הבהירו בהקשר זה כי המטרה היא להקים צוות תכנון רב־תחומי כדי להקל את המשוכות הביורוקרטיות, בין היתר על רקע המלחמה. "המטרה היא לפשט את ההליכים", נמסר מהמשרד. "זה לא אומר שהולכים לדלג על ועדה זו או אחרת — הכוונה היא לעשות מאמץ נרחב יותר מאשר בקידום תוכנית של בניין רגיל".

מנכ"ל בית החולים, פרופ' מרין, מסר בתגובה: "שערי צדק הוא המרכז הרפואי המתפתח ביותר בעשור האחרון בישראל. מדובר באחד מבתי החולים הגדולים והמבוקשים, עם מרכזי מצוינות בכל התחומים הרפואיים, והוא מהווה מרכז־על מוביל לטראומה. הקמת מגדל האשפוז היא קריטית כדי שנוכל לתת מענה לתושבי כל מרחב ירושלים".

2023-11-19T11:37:48Z dg43tfdfdgfd