בדרך לחינוך חינם מגיל שנתיים: המדינה תעניק 100 מיליון שקל למטפלות במעונות

בדרך לחינוך חינם מגיל שנתיים: המדינה תעניק 100 מיליון שקל למטפלות במעונות

לפי התכנון, כל מטפלת תקבל מענק של אלפי שקלים ■ מטרת המהלך, שנמצא בדיון, היא לנסות למנוע את נטישת המטפלות ולהתמודד עם מחסור כוח האדם במעונות ■ התוכנית תכלול גם הקצאה של תקציב משמעותי לרשויות המקומיות, שישמש לבניית מעונות יום חדשים

March 16th, 16PM March 16th, 16PM ליאור דטל

במסגרת התוכנית לחינוך חינם מגיל שנתיים המקודמת בממשלה, יוענקו מענקים חד־פעמיים בעלות כוללת של 100 מיליון שקל למטפלות במעונות המסובסדים והמפוקחים על ידי הממשלה. כך אמר אתמול (ד') שר החינוך יואב קיש.

גובה המענק צפוי להיות כמה אלפי שקלים למטפלת, עד לגובה השכר ההתחלתי — כ-6,500 שקל בחודש — אך הנושא עדיין נמצא בדיונים. מטרת המהלך היא לנסות למנוע את נטישת המטפלות ולהתמודד עם מחסור כוח האדם בהם, כדי ליישם את התוכנית לחינוך חינם.

בנוסף, תכלול התוכנית הקצאה של תקציב משמעותי לרשויות המקומיות, שאמור לשמש אותן לבינוי מסיבי של מעונות יום מפוקחים חדשים. אלה יהיו שייכים לרשתות מעונות היום המפוקחים, כמו ויצ"ו ונעמ"ת.

שני המהלכים האלה עלו במהלך פגישה שקיים אתמול קיש עם ראש עיריית פתח תקווה רמי גרינברג. קיש התייחס לחלקים בתוכנית במענה למור דקל, יו"ר העמותה לגיל הרך ויועצת ראש עיריית פתח תקווה לנושא, במסגרת ביקור שקיים בתיכון בעיר, שכלל פגישה עם צוותי הוראה ומינהל החינוך ברשות.

עלות של 5 מיליארד שקל בשנה

בשבועות האחרונים המועצה הלאומית לכלכלה מקדמת יחד עם משרד החינוך ומשרד האוצר את התוכנית לחינוך חינם מגיל שנתיים, שביישום מלא תעלה כ-5 מיליארד שקל בשנה — לא כולל עלויות בינוי מעונות חדשים. סכום זה יגדל וילך בכל שנה שתחלוף בעקבות הגידול הטבעי הגבוה במדינה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו כבר הכריז על התוכנית, אך בהמשך התעוררו בעיות שונות. הבולטת שבהן היא המחסור החמור במטפלות במעונות המסובסדים, שלא מאפשר את הרחבה מהירה של מספר הילדים הלומדים בהם. המחסור במטפלות נובע מהשכר הנמוך במקצוע ומתנאי העבודה, כאשר בישראל כל מטפלת אחראית על מספר גדול יותר של ילדים מהמקובל במדינות המפותחות.

בנוסף, יש מחסור במעונות עצמם, כך שיש צורך לבנות אלפי מעונות חדשים כתנאי ליישום התוכנית. כמו כן, ישנם חילוקי דעות בנוגע להכללת המעונות הפרטיים בתוכנית, כאשר נשקלת אפשרות להעביר תקציבי מדינה למעונות מפוקחים שיקבלו רישיון ממשרד החינוך — בתמורה להנחה בשכר הלימוד החודשי להורים. אחד מנציגי המעונות המפוקחים פנה לממשלה בדרישה להתחייבות ארוכת טווח על התקצוב הממשלתי, וכן פטור מארנונה ומסים למעונות הפרטיים שישתתפו בתוכנית.

2023-03-16T14:35:56Z dg43tfdfdgfd