שת"פ חדש בין מכבי KSM ומשרד הבריאות של אבו דאבי

מכון המחקר והחדשנות של מכבי (KSM) ומשרד הבריאות של אבו-דאבי חתמו על הסכמים אסטרטגיים רחבי היקף שמטרתם בניית שיתוף הפעולה בחדשנות טכנולוגית ובמחקרים, ביצוע ניסויים קליניים, מחקרי ביג דאטה ומחקרים קליניים. שיתוף הפעולה שואף להאיץ את הפיתוח של טכנולוגיות הקשורות לבריאות ולקדם את היחסים בין אבו-דאבי לישראל.

ההסכמים נחתמו במסגרת כנס הרפואה השנתי האיזורי Arab Health, הכנס הרפואי הגדול ביותר במזרח התיכון, שנערך השבוע במרכז הסחר העולמי של דובאי ובו משתתפים חוקרים, רופאים ויזמי ביו-טק. במעמד החתימה נכחו ד"ר טל פטלון, מנהלת מכון המחקר והחדשנות של מכבי (KSM) ונציגי משרד הבריאות של אבו-דאבי, ד"ר ג'מאל מוחמד אל קאבי (Jamal Mohammed Al Kaabi), סגן שר הבריאות של אבו-דאבי, וד"ר אסמא אל מנאי (Asma Al Mannaei), מנהלת מכון המחקר והחדשנות של משרד הבריאות של אבו-דאבי. החתימה נעשתה במעמד אמיר חייק, שגריר ישראל באיחוד האמירויות, ולירון זסלנסקי, הקונסולית הכללית של ישראל בדובאי.

מכבי KSM חתמו על ההסכם עם משרד הבריאות של אבו-דאבי בכדי להאיץ את הפיתוח של טכנולוגיות רפואיות וכן לקדם את העמקת הקשרים בין הצדדים. ההסכמים נחתמו על מנת לקדם את שיתוף הפעולה הרפואי האזורי במזרח התיכון, לפתח מחקרים עם תובנות חוצות מדינות, לקדם את איכות החיים של המתגוררים באקלים של המזרח התיכון ולטפל במחלות האופייניות לו. ממוקדי המפתח של ההסכם הם מחקרי ביג דאטה, מחקרים קליניים, ומחקרים גנטיים, המתאפשרים בין היתר בזכות "טיפה למחקר", מאגר הדגימות המתוממות (ללא פרטים מזהים) למחקרים גנטיים הגדול בישראל הנמצא בראשות מכון המחקר והחדשנות של מכבי KSM.

שני הצדדים הסכימו על הקמה של אקוסיסטם מחקרי שיכלול שותפות בעולם הביו-טק והמד-טק וכן באקדמיה. בנוסף לכך, משרד הבריאות של אבו-דאבי ומכון המחקר והחדשנות של מכבי KSM יקדמו מסגרת שתעודד יזמים להציע פתרונות רפואיים שרלוונטיים לישראל ולאיחוד האמירויות. שיתוף הפעולה שואף לעודד פיתוח משותף ויישום של כלי חדשנות רפואיים, פיתוח תשתיות למידה ואירוח סמינרים משותפים, כנסים אזוריים ועוד.

הסכם זה הוא ההסכם השלישי שחתם מכון המחקר והחדשנות של מכבי באזור בעקבות הסכמי אברהם. ההסכם הראשון נחתם במאי מול ממלכת בחריין ובתי החולים הממשלתיים בה, במטרה להעשיר את המחקר הרפואי ולקדם חדשנות רפואית בין מדינות. ההסכם השני נחתם ביוני מול ארגוני הבריאות של האמירויות במטרה לקדם מחקר רפואי משותף, הכולל בין היתר מחקר ביג דאטה משותף לחקר החוסר בוויטמין D הנפוץ בכל המזרח התיכון.

"יצירת אקוסיסטם של חדשנות רפואית לקידום בריאותם של כל האזרחים במזרח התיכון"

ד"ר טל פטלון, מנהלת KSM מכון המחקר והחדשנות של מכבי, אמרה: "שיתוף הפעולה הזה הוא צעד קדימה לעבר הגשמת המטרה שלנו, יצירת אקוסיסטם של חדשנות רפואית לקידום בריאותם של כל האזרחים במזרח התיכון, ללא הבדל של דת, מין או רקע אתני. זאת הזדמנות היסטורית למנף ידע מתקדם וחדשנות טכנולוגית כדי ליצור עתיד טוב יותר".

KSM (קאהן-סגול-מכבי) - מכון למחקר וחדשנות של מכבי שירותי בריאות שהוקם ב 2016 בשיתוף מוריס קאהן וסמי סגול, ומנוהל על ידי ד"ר טל פטלון. החזון של KSM הינו לעצב מחדש את עתיד הבריאות על ידי מתן מענה הוליסטי לכלל צרכי המחקר הרפואי והעצמת מטופלים ומטפלים. ב-KSM פותחה פלטפורמת ביג דאטה חדשנית, המאפשרת לחוקרים מרחבי העולם לבצע מחקר, אנליזה וניבוי רפואי באמצעות אלגוריתמים מתקדמים, על בסיס מאגר נתונים מקוון ושעבר תהליך התממה (אנונימיזציה). כמו כן פועלת במכון יחידת מחקרים קליניים ויחידת מחקרים אפידמיולוגים. בנוסף הוקם בKSM בנק הדגימות הגדול בישראל (BioBank).למכון שותפויות אסטרטגיות עם חברות טכנולוגיה מובילות, חברות סטארט אפ, מוסדות אקדמיים ומדענים ברחבי העולם.

2023-01-31T13:05:11Z dg43tfdfdgfd