מחיר העישון: מעשנים יבזבזו רבע מיליון שקל עד שיחליטו להיגמל

חברת אלן קאר מקבוצת מובמנט, שעל פי עדותה גמלה עד היום עשרות אלפי ישראלים עם השיטה המובילה בעולם לגמילה מהתמכרויות, ערכה לראשונה בישראל את דו"ח הגמילה מעישון לרגל יום העישון הבינלאומי, על בסיס הנגמלים בשנה האחרונה שבודק מתי, למה וכמה כסף ובריאות "מבזבזים" עד שמגיעים לגמילה מההרגל הנורא.

על פי הדוח, הגיל הממוצע שבו מתחילים לעשן הוא 16 ו-8 חודשים, גיל הגמילה הממוצע הוא 38 ורוב המעשנים מגיעים להספק לא מכובד של 21 שנות עישון לפני שהם נגמלים כאשר 34% מהם ניסו להגמל כבר בעבר לפחות פעם אחת. למרבה הצער רק כ-16% מהנגמלים מעשנים מספר חד ספרתי של שנים - כלומר 9 ומטה לפני שהם נגמלו.

ל-10% מהמעשנים לוקחות למעלה מ- 40 שנות עישון לפני שהם נגמלים ויש כאלו שנגמלים גם לאחר יותר מ-50 שנות עישון!

מעבר למחיר הבריאותי, לסיגריות יש מחיר כלכלי כבד והנגמל הממוצע יבזבז על עישון כ-כ-238,000 שקל לפני שהוא יפסיק לעשן. המעשנים הכבדים ביותר שנגמלו שעישנו במשך 40 שנה או יותר כ-2 קופסאות סיגריות ביום בזבזו כמיליון שקל לפני שהם הפסיקו לעשן.

מרבית המעשנים שנגמלו צרכו את הטבק ביותר מדרך אחת: 82% עישנו סיגריות רגילות, 31% עישנו סיגריה מגולגלת, 14% עישנו טבק יחד עם ג'וינט, 9.5% עישנו סיגריה אלקטרונית, ו-3.5% עישנו נרגילה.

"חשוב להבהיר שהמספר הנמוך יחסית של נגמלים מסיגריה אלקטרונית הוא בגלל העדר מודעות לסכנות של הסיגריה האלקטרונית", מסביר אסף אשכנזי, מנהל פעילות אלן קאר ישראל, "הסיגריה האלקטרונית עלולה להיות קטלנית יותר מסיגריה רגילה מכיוון שניתן לעשן אותה בכל מקום, היא אינה מוגבלת בזמן כמו סיגריה רגילה, אינה מפיצה ריח וכאמור מבחינת המעשן וסביבתו היא הרבה פחות מזיקה מסיגריה רגילה ולכן המוטיבציה להגמל ממנה, קטנה בהרבה"

גברים מעשנים יותר סיגריות, נשים מעשנות יותר שנים

מרבית הנגמלים הם גברים: כ-63% מהנגמלים לעומת 37% נשים. שני המינים מתחילים לעשן באותו גיל ממוצע -16, אך כאשר בודקים מי פורש קודם מההרגל המגונה והמזיק מגלים כי נשים מעשנות כשלוש שנים יותר לפני שהן נגמלות-כ-23 שנות עישון בממוצע מול 20 שנות עישון לגברים. הנשים יכולות להתנחם בכך שהן מעשנות פחות: כ-18 סיגריות ביום בממוצע מול כ-20.5 סיגריות שמעשנים גברים.

גם לצעירים העישון כואב בכיס:

לסיבות להפסקת עישון אין הבדלים מבחינת המגדר ולכל הנגמלים יש יותר מסיבה אחת טובה להפסיק לעשן: 72% מחליטים להגמל מסיבות בריאותיות. ל-22% פשוט נמאס מההרגל המגונה, 15% עושים זאת בגלל לחץ חברתי או משפחתי להפסיק לעשן, 14% עושים זאת בגלל הריח.

11% מאלו שמפסיקים לעשן מצהירים כי הם עושים זאת בגלל העלות וכאן יש הפתעה - כרבע מתוכם הם צעירים בשנות ה-20 לחייהם, לרוב עדיין ללא ילדים ומשכנתא שצריך לשלם, אך עדיין המחיר הכלכלי של הסיגריות גבוה עבורם.

כ-2.5% מפסיקים לעשן בגלל הגיל, אחוז דומה עושה זאת בגלל חוסר נעימות לעשן בסביבה שרובה לא מעשנת וכ-2% עושים זאת בגלל היגיינה.

אשכנזי: "אין סיבה לחכות ולעשן 20 שנה לפני שפונים לגמילה. מרבית הנגמלים מספיקים לעשן אחרי סדנא אחת ולא חוזרים לעשן יותר. תמיד יהיו תירוצים טובים לא להפסיק לעשן, אבל יש סיבות הרבה יותר טובות להפסיק ועובדה שאנשים מצליחים לעשות את זה גם אחרי 40 ו-50 שנות עישון".

על עורכת המחקר:

אלן קאר, מקבוצת מובמנט, מציעה תכניות גמילה מעישון, גמילה מסוכר רע וירידה במשקל וסדנה דיגיטלית לשימוש נכון בטכנולוגיה חכמה. כולן נחשבות לאפקטיביות במיוחד עם אחוזי הצלחה גבוהים מאוד, ניסיון של מעל ל- 39 שנים ויותר מ-50 מיליון אנשים ברחבי העולם שכבר נעזרו בשיטה עם למעלה מ-150 סניפים ביותר מ-57 מדינות ברחבי העולם ונחשבת לשיטה המובילה בעולם לגמילה מהתמכרויות.

ייחודה של השיטה שהיא מאפשרת להיגמל מהחומר הממכר באופן שאינו מצריך שימוש בכוח הרצון - להשתחרר מההתמכרות בלי מאמץ , בלי להתגעגע, ללא תסמיני גמילה ובלי לקנא במכורים אחרים.

אלן קאר התמחתה בהוצאת ההתמכרות מהראש וקיבלה גיבוי מארגוני בריאות ברחבי העולם לאפקטיביות של השיטה וליעילותה ביחס לשיטות אחרות.

2023-05-30T13:44:15Z dg43tfdfdgfd